Obecnie istnieje kilka ciekawych metod cięcia materiałów oraz wycinania w nich otworów. Jedną z najskuteczniejszych i najbardziej cenionych przez inwestorów metod jest tak zwana Water Jet, czyli cięcie wodą. W ciągu ostatnich lat ta technologia znacząco zyskała na popularności.

Obróbką metali zajmują się profesjonalne firmy, mające doświadczonych pracowników i przede wszystkim odpowiednie zaplecze techniczne. Jedną z nich jest Metconcept. Nowoczesna obróbka materiałów pozwala na uzyskiwanie niespotykanych dotąd efektów przy zachowaniu precyzji oraz zapewnieniu powtarzalności. Dzięki cięciu wodą możliwa jest obróbka nawet tak delikatnych materiałów, jak szkło czy tworzywa sztuczne. Żadna inna metoda cięcia nie jest tak bezpieczna i skuteczna.

Woda jako idealny materiał tnący

Choć wydaje się to dziwne to woda – kojarzona raczej ze źródłem życia i delikatnością jest niezwykle skutecznym materiałem tnącym – dużo bardziej skutecznym niż tarcze, piły czy laser. Wykorzystując wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem można bezproblemowo i co najważniejsze bardzo dokładnie ciąć wszelkiego rodzaju materiały, w tym:

– tworzywa sztuczne i kompozyty,
– drewno,
– szkło hartowane,
– blachy wszelkiego rodzaju,
– kamienie naturalne (marmur, granit, konglomerat),
– płytki ceramiczne.

Warto zwrócić uwagę na walory, jakie niesie ze sobą wykorzystanie tej metody cięcia. Najważniejszą zaletą jest bezpieczeństwo. Woda jest naturalnym środkiem tnącym, dzięki któremu nie ma ryzyka, że materiał, który tniemy (często bardzo drogi) nie zostanie uszkodzony. Dla inwestora ma to zasadnicze znaczenie, gdyż nie ponosi dodatkowych kosztów związanych chociażby z zakupem dodatkowych partii materiału. Precyzja cięcia ogranicza również do minimum tak zwany odpad, czyli materiał zmarnowany, który do niczego się nie nadaje.

Water Jet to również:

– możliwość wycinania z arkuszach materiału różnorodnych otworów,
– możliwość precyzyjnego cięcia na wymiar,
– możliwość cięcia z zachowaniem wysokiej estetyki krawędzi,
– brak nagrzewania się materiału,
– brak zmian oryginalnych właściwości ciętego materiału,
– brak powstawania pęknięć, zarysowań, przebarwień.

Jak działa Water Jet?

Water Jet to w bardzo dużym uproszczeniu cięcie strumieniem wody, który charakteryzuje się bardzo dużym ciśnieniem.  Woda wydobywa się ze specjalnie skonstruowanej dyszy, która sterowana jest komputerowo. Dzięki temu możliwe jest wycinanie praktycznie dowolnych kształtów, otworów lub kilku dużych elementów jednocześnie. Cięty materiał ułożony jest na specjalnym stole, który gwarantuje stabilność. Wykluczone są również wszelkiego rodzaju drgania. Firma Metconcept posiada stół przeznaczony do obróbki materiałów, który ma wymiary 2×4 metry. Maksymalna grubość ciętego materiału może wynosić 195 milimetrów. Dzięki tak nowoczesnemu wyposażeniu możliwa jest sprawa realizacja zamówień, dokładność i powtarzalność.

Wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja

Cięcie wodą jest skuteczne i pozwala na precyzyjną obróbkę metali. Jest to dużo bardziej bezpieczna metoda niż cięcie mechaniczne lub cięcie metodą termiczną. Water Jet warto stosować, gdy mamy do czynienia z kruchym, cienkim, nieodpornym na uszkodzenia lub bardzo drogim materiałem, np. szkłem, kamieniem naturalnym, płytkami ceramicznymi. Możliwość cięcia przy niskich temperaturach pozwala na zachowanie niezwykłej wręcz estetyki. Doskonałym przykładem są tu chociażby różnego typu blaty kamienne, blaty szklane lub krawędzie płytek ceramicznych.

Źródło: MetConcept.com – Cięcie gresu