czy-studia-sa-do-szczescia-potrzebneNiejednokrotnie spotkałeś się pewnie z opinią, że studia wcale nie są potrzebne, by odnieść życiowy sukces. Owszem, wyższe wykształcenie nie jest koniecznością. Częściej jednak jest tak, że to właśnie dyplom wyższej uczelni jest jednym z ważniejszych kryteriów stawianych przed pracodawców podczas rekrutacji. Jeśli jednak nie twarde dowody, to może chociaż fakt, że studia to wyjątkowy czas poznawania świata, samych siebie i nawiązywania niesamowitych kontaktów międzyludzkich, których nie sposób będzie powtórzyć, przekona sceptyków?

Maturę masz już w kieszeni. Nieśmiało i powoli wkraczasz w dorosły świat, ale zupełnie nie wiesz, którą drogą iść. Rodzice mówią swoje, kumple namawiają na co innego, a w internecie jest tak dużo sprzecznych opinii, że sam już nie wiesz co począć. Jak z takim mętlikiem w głowie podjąć najważniejszą decyzję, która zadecyduje o całym Twoim przyszłym życiu? Przede wszystkim – na spokojnie.

Praca z pasją? To możliwe!

Podejmując decyzję o przyszłym kierunku studiów odpowiedz sobie na pytanie, co tak naprawdę chciałbyś robić w życiu? Co sprawia ci największą radość? Czy istnieje zawód, który sprawiłby, że w pracy nie czułbyś przymusu pracowania, a swoje obowiązki wykonywał z przyjemności? Dla każdego z pewnością znajdzie się taka dziedzina. Jeśli lubisz malować, szkicować i z domu nie ruszasz się bez notatnika czy tabletu w ręce – grafika komputerowa, którą możesz studiować np. na www.zpsb.pl w Szczecinie, jest rozwiązaniem idealnym dla ciebie. Nie chcesz przecież do końca życia ślęczeć nad stosami papierkowej roboty księgowej, tylko dlatego, że robi to twój tata, albo istnieje na rynku pracy zapotrzebowanie na tego typu osoby.

Humaniści na kasę w Biedronce

To krzywdzący stereotyp, że osoby bez wykształcenia ścisłego nie mają szans na pracę w zawodzie. Jeśli więc i ty należysz do grona osób, których pasją nie jest matematyka czy fizyka, nie musisz iść na politechnikę tylko po to, by mieć zatrudnienie w przyszłości. Kreatywni humaniści, którzy w dobrym kierunku skierują swoją edukację, będą w przyszłości rozchwytywani przez pracodawców. Bez końca można wymienić obszary, w których taka osoba może się odnaleźć: psychologia, prawo, public relations, rynek badawczy, employer branding, marketing, edukacja, szkolenia, human resources, kultura i sztuka, media… Szans jest wiele, trzeba ich tylko poszukać i odpowiednio się przygotować.

Reasumując, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, dobrze ją przemyśl. Studia to dobra opcja dla osób, które chcą się rozwijać i mieć „coś więcej” niż tylko maturę. Nie są jednak warunkiem koniecznym do bycia człowiekiem szczęśliwym i spełnionym. Wszystko zależy tylko od twoich priorytetów i tego, co chcesz w życiu osiągnąć.