Fotografia to możliwość uchwycenia niezwykłych chwil i wspomnień. To również pasja, która wielu osobom daje sporo satysfakcji. Co więcej, pasja ta często zaczyna być również naszym zawodem. Aby jednak się tak stało – musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Co prawda zdjęcia możemy obecnie wykonywać szeregiem urządzeń, wśród których znajdują się już nie tylko telefony czy tablety, ale jeśli zależy nam na dobrej jakości i profesjonalnym wyglądzie zdjęć – zakup aparatu jest niezbędnym krokiem.

Jedną z propozycji, które cieszą się obecnie dużą popularnością (zarówno wśród amatorów, jak i osób, które fotografują profesjonalnie), są lustrzanki cyfrowe. Dlaczego warto postawić na ten rodzaj aparatu i na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przekonajmy się.

Dlaczego lustrzanka?

Obecnie osoby, które poszukują aparatu fotograficznego, mogą wybierać spośród aparatów analogowych, kompaktowych, lustrzanek oraz aparatów bezlusterkowych. Dlaczego więc warto postawić na lustrzanki cyfrowe? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – znacznie więcej możliwości fotografowania w każdych warunkach oraz zdecydowanie lepsza jakość zdjęć. Nie oznacza to oczywiście, że wystarczy posiadać lustrzankę cyfrową by robić zachwycające zdjęcia, niemniej jest to nieco łatwiejsze, dzięki znacznie bardziej zaawansowanym możliwościom zmiany ustawień czy wyboru obiektywów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które poważnie myślą o fotografii. Dzięki temu, wraz z robieniem kolejnych postępów, nie muszą one bowiem inwestować w zakup zupełnie nowych aparatów. Nawet model średniej klasy może nam pozwolić na wykonywanie zdjęć w każdych warunkach. Wystarczy, że wyposażymy się w odpowiednie obiektywy oraz dobrze zaznajomimy się z tym jak właściwie ustawiać parametry aparatu.

W tym miejscu warto jednak wspomnieć również o tym, że lustrzanka cyfrowa nie sprawdzi się zawsze. Jest to bowiem aparat dość duży i ciężki, co może utrudniać nam np. robienie zdjęć z podróży.

Czas na określenie budżetu

Lustrzanki cyfrowe przekonują cię i jesteś pewien, że chcesz zakupić aparat tego typu? Musisz więc zastanowić się jaki budżet możesz przeznaczyć na zakup tego urządzenia. Ceny lustrzanek są bowiem bardzo zróżnicowane. Przykładowo, starsze modele z ograniczonymi funkcjami bez problemu kupimy nawet za 2 lub 3 tysiące złotych. Zaś w pełni profesjonalne lustrzanki z zestawem obiektywów i doskonałą rozdzielczością to wydatek rzędu 8 lub nawet 10 tysięcy złotych. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że na zakupie aparatu nie warto oszczędzać – szczególnie jeśli ma on nam służyć do rozwijania swojej pasji lub kariery zawodowej. Tańsze modele lustrzanek sprawdzą się bowiem jedynie w przypadku osób, które fotografują „do domowego albumu” i nie zależy im na tym, by wykonywać zdjęcia w trudnych, czasem nawet ekstremalnych warunkach.

Zastanów się czego potrzebujesz

Cena aparatu zależy od tego jakie posiada parametry. Liczy się rozdzielczość, rodzaj matrycy czy zakres czułości ISO. Warto jednak mieć świadomość, że na to ile zapłacisz za lustrzankę cyfrową wpływ mogą mieć również inne jej cechy charakterystyczne. Dlatego też zastanów się dobrze czego dokładnie potrzebujesz.

Przykładowo, jeśli zamierzasz zająć się fotografią rodzinną i portretową, nie potrzebujesz dodatkowego uszczelnienia, które niezbędne jest gdy zdjęcia wykonujesz w ekstremalnych warunkach pogodowych. Nie ma więc sensu płacić za to, czego i tak nie wykorzystasz. Dobrym przykładem jest również obracany monitor, który jest niezastąpiony wówczas, gdy aparatem kręcimy filmy, a nie będzie nam przydatny, jeśli zajmujemy się głównie fotografią przyrody. Określenie swoich potrzeb pozwoli ci zmniejszyć wydatki bez konieczności rezygnowania z niezbędnych ci funkcji i udogodnień.

Jaką markę aparatu warto wybrać?

To kolejne pytanie, które zadaje sobie wiele osób poszukujących idealnego aparatu. Trudno jednak jednoznacznie udzielić na nie odpowiedzi – preferencje każdego fotografa są bowiem różne, a na rynku działa obecnie co najmniej kilku światowej klasy producentów, których aparaty wyróżniają się najwyższą jakością i doskonałymi parametrami. Warto jedynie pamiętać, żeby nie decydować się na zakup aparatu marki, której kompletnie nie znamy. Firmy, które dopiero od niedawna działają na rynku, częściej korzystają z tańszych elementów, co może oznaczać, że nasz aparat zepsuje się w najmniej spodziewanym momencie. Co więcej, również jego naprawa może być kłopotliwa z powodu braku dostępności do części zamiennych i serwisów. O wiele lepiej postawić na sprawdzone marki, które wciąż dynamicznie rozwijają swoje produkty w oparciu o sprawdzone rozwiązania.

Aparat pełnoklatkowy – czy to dobry wybór?

Poszukując aparatu bardzo często słyszymy o tym, że warto zdecydować się na zakup aparatu pełnoklatkowego. Flagowym przykładem jest Nikon pełna klatka, który zachwycił profesjonalnych fotografów. Czy jednak warto zdecydować się na zakup tego typu sprzętu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest „pełna klatka”. Mówiąc najprościej, chodzi w tym przypadku o wielkość matrycy, która znajduje się w aparacie. Ma ona dokładnie 36×24 mm wielkości, czyli tyle, ile jedna klisza w aparacie analogowym.

Dlaczego to takie ważne? Na przykładzie pełnych klatek Nikona możemy stwierdzić, że wpływa to znacząco na jakość zdjęć, które wykonujemy. Spowodowane jest to kilkoma ważnymi czynnikami. Po pierwsze, pełne klatki to mniejsze szumy, dzięki czemu struktura zdjęć jest znacznie wyraźniejsza nawet w przypadku gorzej oświetlonych obiektów. Poza tym, matryce tego typu większą rozpiętość tonalną, dzięki czemu możesz uniknąć efektu „przepalenia” nieba. Pozwalają również łatwiej rozmazywać tło. Zobacz, jakie możliwości daje Nikon pełna klatka. Na stronie producenta najdziesz modele aparatów z taką właśnie matrycą.

Podsumowując, dobra lustrzanka to aparat, który możesz wykorzystywać przez wiele lat. W przeciwieństwie do aparatów kompaktowych, lustrzanki cyfrowe są w stanie spełniać oczekiwania nawet najbardziej zaawansowanych fotografów. Dają ci również możliwości rozwoju swojego zaplecza – zakup nowych obiektywów czy statywów pozwoli ci wkraczać powoli w coraz to bardziej zaawansowaną i profesjonalną fotografię.