Roof top gardenZ dachem odwróconym mamy do czynienia w przypadku kiedy układ warstw jest odwrócony. Oznacza to, że izolacja przeciwwilgociowa jest położona bezpośrednio na jego konstrukcji. Dopiero później kładzie się warstwę izolacji termicznej.

Ze zbudowaniem takiego dachu wiąże się oczywiście znacznie większy nakład pracy oraz zupełnie inna technologia konstrukcyjna. Jak sugeruje sama jego nazwa, zabudowa ma odwrotny układ warstw w porównaniu ze zwykłym dachem. Jednocześnie dach taki gromadzi wodę która paruje do atmosfery, a nie spływa do gruntów.
Dachy tego typu mają szerokie zastosowanie, szczególnie na budynkach o wielkich gabarytach. Na nich często znajdują się tarasy widokowe, a nawet parkingi. Ich konstrukcja musi być zatem gwarantem wieloletniej i bezawaryjnej eksploatacji. Jest to nie lada wyzwanie dla architektów oraz projektantów. Szczęśliwie z pomocą przychodzą im szeroko dostępne nowoczesne technologie oraz materiały budowlane z tworzyw sztucznych. Wiele konstrukcji z nich wykonanych, jeszcze do niedawna były zarezerwowane jedynie dla wojska lub astronautyki, a dziś powszechnie stosuje się je w budownictwie.

Forma jaką przyjmuje dach uzależniona jest w głównej mierze od funkcji budynku, poddasza lub samego dachu. Istotne są również materiały z jakich został on wykonany – podkreślają specjaliści z top-dach.com.pl.

Podstawowym tworzywem, które wykorzystuje się do budowy dachów odwróconych jest żelbet. Dzięki swej niezwykłej odporności materiał ten sprawia, że ograniczenia konstrukcyjnie niemalże nie istnieją. Niestety, praca na nim nie należy do najprostszych. Gdzieniegdzie stosuje się jeszcze pokrycie hydroizolacyjne, które usytuowane jest na wierzchu konstrukcji. Naraża to je jednak na szkodliwe działanie promieniowania UV, naprężeń termicznych, a także na uszkodzenia mechaniczne.
Kolejnym problemem jaki pojawia się przy budowie tego rodzaju dachów są naprężenia, które powstają pomiędzy przyklejonymi do siebie materiałami izolacji cieplnej oraz izolacji przeciwwodnej. Powstają one na skutek różnic rozszerzalności liniowej materiałów.

Charakterystyczne dla dachów płaskich jest to, że izolacja przeciwwodna znajduje się bezpośrednio na nośnej płycie dachowej tuż pod warstwą ocieplającą. Sprawia to, że nie jest narażona na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych jak i uszkodzeń mechanicznych. Dzięki temu, że izolacja ta pracuje w stałej temperaturze, która zbliżona jest do temperatury wnętrza, to może działać jednocześnie jako paroizolacja. Fachowcy z top-dach.com.pl dodają, że dzięki temu nie ma konieczności instalowania jej dodatkowej warstwy.
Jednak przy zastosowaniu takiego rozwiązania trzeba pamiętać o sporych utrudnieniach technicznych, które pojawiają się w trakcie budowy.

Dachy odwrócone to zdecydowanie niezwykłe i bardzo przydatne rozwiązania z zakresu budownictwa. Dzięki nim szybko kurczące się miejsce w wielkich aglomeracjach znajduje przestrzeń na dachach zabudowań wielkogabarytowych. Wydaje się więc, że pomimo problematyki związanej z ich stawianiem to dziedzina ta będzie stopniowo się rozwijać.