Wymieniając najświeższe trendy w aranżacji wnętrz nie sposób pominąć renesansu fototapety. Powrót do tej metody zdobienia ścian należy wiązać z rozwojem technik drukarskich i fotograficznych, które pozwalają na stworzenie fototapety nawet ze zdjęcia zrobionego domowym aparatem cyfrowym. Wystarczy, że nasza „cyfrówka” będzie mieć więcej niż 12 megapixeli i odpowiednie funkcje optyczne.

Firmy produkujące fototapety mają w swoich ofertach obróbkę takich zdjęć lub robienie ich na zamówienie klienta; doradzają także przy doborze zdjęcia do specyfiki wnętrza, które chcemy w ten sposób ozdobić. Oprócz wspomnianych oryginalnych zdjęć prywatnych do wyboru mamy cały szereg propozycji, od panoram wielkich miast, przez piękne pejzaże, aż po reprodukcje znanych dzieł sztuki i abstrakcyjne wzory. Wybór jest tutaj ogromny, a jeżeli zależy nam na jakimś konkretnym wzorze, zdjęciu czy obrazie, specjaliści bez problemu nam go wykonają. W dobrą fototapetę warto zainwestować, ponieważ trafnie dobrana i profesjonalnie wykonana nie tylko zapewni wnętrzu oryginalny wygląd, ale także podkreśli jego przeznaczenie użytkowe, zwiększając tym samym komfort przebywających w nim domowników.


Wybór rodzaju fototapety oraz miejsca jej zawieszenia powinien być poprzedzony głębokim namysłem. Z tapet o jaskrawych kolorach powinniśmy zrezygnować już na wstępie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka bardzo się nam podobają. Małemu i słabo oświetlonemu wnętrzu dobrze zrobi tapeta o jasnym kolorze, w to utrzymane w tradycyjnej stylistyce świetnie wkomponuje się reprodukcja starego zdjęcia w odcieniu sepii, zaś nowoczesna, minimalistyczna aranżacja będzie dobrze współgrać z bardziej abstrakcyjnymi treściami. Podstawowa zasada jest tutaj następująca: fototapeta ma służyć wnętrzu, a nie być dobrem samym w sobie. Nawet najpiękniejszy obraz czy wzór nie będzie pasował do każdego wnętrza. Drugą kluczową zasadą jest umiar: fototapetą pokrywamy jedną ścianę w danym pomieszczeniu i maksymalnie dwie w całym mieszkaniu. Wyjątek możemy zrobić w pokoju dziecięcym, ale tylko pod warunkiem, że będzie to tapeta „mało inwazyjna”.


Co ciekawe, ściana nie jest jedyną powierzchnią w domu, która nadaje się do położenia fototapety. Okleja się nimi także drzwi i meble (najczęściej kuchenne kredensy i stoły, a nawet lodówki). Możliwość oklejenia dosłownie wszystkiego to efekt zróżnicowanej oferty materiałowej: fototapety dostępne na rynku są wykonane z bardzo różnych materiałów: papieru, winylu, włókna szklanego, tkaniny poliestrowej lub tekstyliów. Wszystkie te materiały mają swoje mocne i słabe strony, wobec czego będą się sprawdzały w zależności od warunków. Zdecydowanie najtańsze i zarazem najpopularniejsze są oczywiście tapety papierowe, które zwykle wzmacnia się przez laminowanie. Ponieważ można je zmywać nawet przy pomocy chemicznych środków czystości, sprawdzą się w przedsionkach, salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Najwytrzymalsze tapety winylowe i z włókna szklanego są wodoodporne, wobec czego stanowią pierwszy wybór, jeżeli idzie o kuchnię. Nie powinno się nimi jednak pokrywać ściany w 100%, tak aby mogła ona „oddychać”. Tapety foliowe, z uwagi na ich niską cenę oraz łatwy montaż i demnotaż, są predystynowane do pokojów dziecięcych, gdzie zmiany wystroju są, siłą rzeczy, najczęstsze.


Pozostaje jeszcze montaż: przepłacać za fachowców, czy męczyć się samemu? Tutaj sporo zależy od specyfiki danej tapety. Tradycyjne tapety papierowe oraz samoprzylepne foliowe nie powinny nam sprawić większych problemów. Trudniejsze w montażu są tapety winylowe i lateksowe – w takim wypadku lepiej skorzystać z pomocy specjalistów.


Jeżeli zdecydujemy się na montaż samodzielny, istnieje kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować niezależnie od materiału, z którego wykonana jest wybrana przez nas fototapeta. Kluczową kwestią zawsze będzie prawidłowe przygotowanie ściany. Jeżeli znajdują się na niej gniazdka elektryczne, należy je usunąć lub wyciąć odpowiedni otwór we właściwym miejscu na fototapecie. Jeżeli ścianę pokrywa inna tapeta lub farba lateksowa, należy ją usunąć. Jeżeli warstwa farby pokrywająca ścianę ma bardzo intensywny kolor, ją także należy usunąć, ponieważ może ona „przebijać się” przez tapetę (można to łatwo sprawdzić przykładając kawałek tapety do ściany). Do zdejmowania tapet służą specjalne środki zmiękczające. Ścianę należy także wyrównać, zatykając dziury po kołkach lub zagłębienia powstałe w wyniku zdjęcia poprzedniego pokrycia. Przy tej okazji przydadzą nam się gips oraz papier ścierny. Kolejne niezbędne czynności to umycie ściany wodą z mydłem, wysuszenie jej oraz pokrycie unigruntem. W kuchni i łazience konieczna będzie także warstwa zaprawy wodoszczelnej. Jeżeli odpowiednio przygotujemy ścianę, ostatnią trudnością będzie już tylko proste przymocowanie fototapety do ściany – warto zrobić to z pomocą kilku osób.


Szeroką ofertę fototapet można znaleźć na stronie http://wally.com.pl/k818,fototapety-do-kuchni.html.