dobra_organizacja_przeprowadzkiPrzeprowadzka to bardzo poważne przedsięwzięcie. Aby przebiegło sprawnie i bez większych problemów, wymaga odpowiedniego przygotowania. Potrzebny będzie nie tylko szczegółowy plan działania i przemyślany sposób zabezpieczenia i pakowania rzeczy osobistych, ale również zaopatrzenie się w niezbędne przy przeprowadzce akcesoria.

Zorganizowanie przeprowadzki wymaga podjęcia szeregu następujących po sobie działań. Ich zaplanowanie i ułożenie w pewnym porządku chronologicznym, pomaga sprawnie przejść przez cały proces zmiany miejsca zamieszkania. Oprócz czynności oczywistych, takich jak pakowanie i transport rzeczy do nowego lokum, pozostaje jeszcze do dopełnienia szereg innych czynności organizacyjnych, jak np. powiadomienie o zmianie miejsca zamieszkania właściwych instytucji. W konsekwencji z przeprowadzką wiążą się nie tylko te czynności, które ograniczają się do przewiezienia rzeczy, ale także szereg innych z nimi powiązanych, które rozpoczynają się na kilka dni przed faktycznym transportem, a kończą na kilka dni po.

Jak w szczegółach zaplanować przeprowadzkę, by o niczym nie zapomnieć?

Pakowanie, czyli przygotowanie do przeprowadzki

Pakowanie rzeczy osobistych warto poprzedzić zrobieniem porządków w dotychczasowym mieszkaniu. Może się bowiem okazać, że wiele rzeczy jest nam zbędnych, a niepotrzebnie zajmują miejsce. Tym bardziej nie ma konieczności, by przewozić je do nowego miejsca zamieszkania. Kiedy pozbędziemy się zbędnych przedmiotów, pakowanie przebiegnie dużo sprawniej i szybciej.

Pakowanie warto rozpocząć przynajmniej na tydzień (a w niektórych przypadkach nawet wcześniej) przed faktycznym dniem przeprowadzki. Na początek należy ustalić, czy dysponujemy wystarczającą ilością kartonowych pudeł w różnych rozmiarach. W pierwszej kolejności pakujemy rzeczy, których używamy sporadycznie i takie, których nie będziemy już potrzebować w starym mieszkaniu. Będą to sezonowo noszone ubrania, rzadko używana porcelana itp.

Oprócz pudeł do pakowania przyda się także folia pęcherzykowa do zabezpieczania delikatnych przedmiotów, szeroka taśma klejąca, duże i małe worki na śmieci, nożyki oraz marker, którym podpiszemy pudła. Hurtownia opakowań BacPak oferuje też zestawy do przeprowadzek, w których znajdują się wszystkie wymienione powyżej akcesoria. Nie ma więc konieczności kupowania ich osobno.

Dobrą praktyką przy pakowaniu jest podpisywanie pudeł, np.:

 • kuchnia, zastawa stołowa, kruche,
 • kuchnia, garnki,
 • gabinet, książki.

Dzięki temu rzeczy oznaczone opisem kruche będą przenoszone z należytą ostrożnością, a opis kuchnia, gabinet sprawi, że wszystkie przedmioty trafią od razu do właściwego pomieszczenia. Odpowiednio oznakowane pudła wpłyną też na usprawnienie rozpakowywania w nowym mieszkaniu.

Inne formalności

Samo pakowanie i transport to nie jedyne czynności związane z przeprowadzką. O zmianie miejsca zamieszkania należy powiadomić niezbędne instytucje. Wśród nich powinny się znaleźć:

 • Bank,
 • Urząd Skarbowy,
 • ZUS,
 • Ubezpieczyciele,
 • Kasa Chorych,
 • Zakład energetyczny,
 • Gazownia,
 • Wodociągi.

O zmianie miejsca zamieszkania koniecznie należy powiadomić też pracodawcę oraz wydawcę prenumerowanych przez nas czasopism. Zmiany meldunku dokonuje się we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Odpowiednio wcześnie należy uzgodnić termin przeprowadzki z firmą, która dysponuje samochodem przystosowanym do transportu mebli. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, osoby starsze lub zwierzęta domowe, na czas pakowania i transportu rzeczy warto poszukać osób, które będą mogły się nimi zająć.

Bardzo ważne jest także dopilnowanie, by nic w czasie transportu nie zginęło. Dlatego najcenniejsze drobne przedmioty, klucze, biżuterię i wszystkie istotne dokumenty polecamy spakować w jedną torbę, która pozostanie pod naszą pieczą. Inne, większe przedmioty o dużej wartości można przewieźć samodzielnie samochodem osobowym.

Na koniec nie pozostaje już nic jak tylko rozliczyć stany liczników i ruszać do nowego mieszkania. Szerokiej drogi 🙂