Zakup podobających się nam drzwi to zaledwie połowa sukcesu. Abyśmy mogli w pełni cieszyć się z ich funkcjonalności i prawidłowego działania, należy jeszcze je zainstalować. A bez należytej wiedzy i doświadczenia może się to skończyć nawet ich uszkodzeniem. Dlatego też przedstawiamy kilka informacji, z którymi warto się zaznajomić, zanim wybierzemy swoje nowe drzwi wewnętrzne.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Należy pamiętać, że drzwi wewnętrzne mają wiele innych cech niż sam ich wygląd. Oczywiście kwestia estetyczna jest istotna i całkiem zrozumiałe jest to, że dobierając ten element, kierujemy się naszym gustem i stylem domu, jednak nie powinno to przyćmiewać zastosowań praktycznych. Standardowe drzwi składają się z trzech podstawowych elementów – ościeżnicy, skrzydła (lub dwóch, jeśli to drzwi podwójne) oraz okuć, czyli klamek i zamków. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj drzwi nie posiadają tych drobnych elementów w zestawie, gdyż producenci wychodzą z założenia, że właściciele i tak je zmienią na takie, które będą pasowały do wystroju. Dość istotnym czynnikiem jest wybór sposobu otwierania drzwi. Wiele zależy od układu mieszkania, lecz w pewnych warunkach otwieranie do wewnątrz może mocno ograniczać swobodę poruszania i po prostu zajmować stanowczo za wiele miejsca. Może też zdarzyć się tak, że obijane będą meble, czy ściany. Drzwi wewnętrzne powinny także charakteryzować się odpowiednią ognioodpornością, nawet jeżeli to zastosowanie typowo domowe.

Jak przebiega montaż?

Przed instalacją ościeżnic należy dokładnie zbadać wymiary otworu na drzwi wewnętrzne, a także grubość muru wokół niego. Ta wiedza znacznie ułatwi nam nie tylko dobór odpowiednich ościeżnic, lecz także bezpieczną i sprawną ich instalację. Oczywistą sprawą, której nie można zignorować, jest zachowanie kąta prostego między poszczególnymi elementami, gdyż zaniedbanie tej czynności będzie skutkowało albo rozjechaniem się ościeżnic, lub tym, że drzwi w ogóle nie się nie zmieszczą. Po ustabilizowaniu za pomocą klinów i upewnieniu się, że nie zgubiliśmy żadnego z elementów, należy zamocować specjalne haki na konstrukcji i uzupełnić braki specjalną pianką, której nadmiar po prostu usuwamy z pomocą noża. Gdy wszystko będzie już gotowe, jedyne co pozostaje to zawieszenie drzwi oraz regulacja zawiasów w taki sposób, aby drzwi chodziły lekko, a nie ocierały się przy każdym ruchu. Pozwoli to nie tylko na zachowanie ich sprawności, lecz także estetycznego wyglądu.

Sprawdź ofertę sklepu oknadrzwi.net.