n323Kuchnia to najczęściej użytkowane pomieszczenie w domu. Często stanowiące centrum wszystkich „rodzinnych” działań. Dla wielu z nas to właśnie ona decyduje o charakterze całego mieszkania i do jej wyglądu (oraz funkcjonalności) przywiązujemy największą wagę. Jakie są najpopularniejsze style urządzania kuchni i jakie – w związku z tym – dekoracje okienne (firany do kuchni w różnych postaciach, rolety, żaluzje) można wybrać ?

Kuchnia rustykalna – rozważnie i romantycznie

Kuchnia urządzona w wiejskim stylu do ogromne pole możliwości dla dekoracji okiennych. Firany do kuchni urządzonej w takim stylu powinny nawiązywać do tradycji i sielskości. Typowe są tu zatem zazdrostki oraz krótkie firany kończące się w ¾ okna, zdobione zebranymi po bokach zasłonkami.  Firany do kuchni rustykalnej powinny nawiązywać do wiejskiej tradycji – zatem zamiast żakardów stosujemy hafty i gipiury, a zamiast woali  – lekkie siateczki. Świetnie sprawdzają się tu firanki łukowato wycięte w centralnej części okna.

Kuchnia prowansalska – krótkie firanki kuchenne i zazdrostki

Prowansalski styl kuchni to naturalność i lekkość, wzmocniona takimi detalami jak kwiaty, zioła, jasne drewno, glina. Dekoracja okna w kuchni w tym stylu jest niezwykle ważna – potrafi nadać całości ostateczny klimat, bądź zniweczyć wszelkie zabiegi aranżacyjne. Zasłony do kuchni prowansalskiej,  to firanki delikatnie barwione błękitem, kremem bądź żółcią (dodają światła i zmieniają koloryt pomieszczenia). To również zazdrostki z fioletowymi elementami (ukochany kolor Prowansji). Ciekawym wyborem są również firanki z wszytymi taśmami pozwalającymi na skrócenie ich długości – podwijamy je np. wtedy, kiedy na oknie rosną zioła. Innym rozwiązaniem w kuchni w tym stylu są lambrekiny – najczęściej haftowane lub koronkowe.

Kuchnia nowoczesna – firany kuchenne dopasowane do salonu

Nowoczesne kuchnie to najczęściej aneksy łączone z salonem. W takiej przestrzeni, konieczne jest zadbanie o to, by dekoracja okna w kuchni pasowała również do pozostałej – nie tylko kuchennej – przestrzeni. Dlatego w takich wnętrzach najczęściej stosuje się firanki metrażowe, które pozwalają na połączenie stylem (a niekiedy wykorzystanie dokładnie tego samego wzoru) na oknach w salonie i kuchni. W minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się przede wszystkich delikatne firanki pozbawione zdobień. Elementy wykończeniowe i dekoracyjne to co najwyżej lamówka bądź przelotka. Firany do kuchni we wnętrzach nowoczesnych, coraz częściej zastępowane są przez rolety lub żaluzje. Przyznać trzeba jednak, że jeśli chcemy ocieplić wnętrze i nadać mu przytulności, to firanki sprawdzą się w tym celu najlepiej.

Nowoczesne, modne i tanie firany do pokoju i salonu, firany kuchenne, firany dla dzieci, woalowe i żakardowe. Firany gotowe oraz firany na metry w sklepie https://firaneo.pl/firany-gotowe