Przegryzione kable, wyjedzone zapasy i podziurawione ubrania – kto ma myszy w domu, ten musi liczyć się z takimi niespodziankami. Na szczęście da się ich pozbyć i niekoniecznie od razu trzeba zabijać.

Myszy to urocze zwierzątka, jednak mieszkanie z nimi w domu to same problemy. Poza zniszczeniami, jakich dokonują, osoby wrażliwe muszą jeszcze liczyć się z widokiem utopionych czy zmiażdżonych myszy, które nierozważnie weszły do pieca czy dzbanka. Dlatego dla swojego, ale też ich dobra, lepiej od razu pozbyć się myszy.

Jak pozbyć się myszy z domu?

Prostym sposobem na wytępienie myszy z domu jest tzw. żywołapka. To rodzaj pułapki, w której myszy nie giną, tylko są zamykane. Później można je wynieść z domu. Można ją kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego lub zrobić samemu z kartonu i kijka na sznurku, drzwiczek na sprężynce czy innych podobnych materiałów.

Do pułapki włożyć trzeba coś, co myszy lubią – nasiona lub kawałek razowego chleba. Można położyć też dla nich miseczkę z wodą lub soczysty owoc. Złapane myszy wynosimy z domu. Uwaga – trzeba je „wyprosić” na stałe, a więc najlepiej wywieźć je na oddaloną od domu łąkę lub do lasu. Wynoszenie ich na podwórko niewiele zmieni, bo myszy szybko wrócą.

Skuteczne pozbywanie się myszy z domu

Po wywiezieniu koniecznie trzeba sprawdzić, którędy myszy dostały się do domu. Zwykle są to otwory w deskach w pomieszczeniach gospodarczych czy nieszczelne przestrzenie w pobliżu więźby dachowej. Ich uszczelnienie to najlepszy sposób, by powstrzymać myszy przed inwazją.

W domu, do którego wprowadzają się gryzonie, trzeba częściej sprzątać, by nie dać im okazji do założenia gniazda. Nie możesz więc zostawiać żywności na noc na wierzchu, gotowane dania musisz przykrywać, a obiad „na jutro” trzymaj zawsze w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Co jeszcze możesz zrobić, jeśli masz myszy w domu? Sprawdź, jak się ich pozbyć za pomocą prostych sposobów, które nie zajmą dużo czasu. Najłatwiejszym z nich z pewnością jest przygarnięcie kota. Nawet, jeśli nie może zamieszkać na stałe, to warto dopuszczać okoliczne zwierzęta na teren posesji lub nawet do domu. „Koci” zapach też może odstraszyć niechcianych gości.

Sposób, by pozbyć się myszy z domu na zawsze

Jeśli masz myszy w domu, a nie chcesz mieć kota, istnieją też inne sposoby. Jednym z nich jest odstraszacz dźwiękowy. Emituje on sygnał, który przeszkadza myszom na tyle, że mogą uciec, a przy tym jest niesłyszalny dla ludzi. Ten sposób nie sprawdzi się jednak w domach, w których masz świnkę morską czy kota – im też mógłby przeszkadzać.

Najbardziej radykalnym rozwiązaniem pozwalającymi pozbyć się myszy z domu jest trutka. To jednak bardzo ryzykowny sposób. Jeśli w domu są dzieci i inne zwierzęta, to musimy się liczyć z tym, że również one mogą się na nią skusić. Poza tym otrutymi myszami mogą żywić się zwierzęta gospodarskie czy domowe, a także psy sąsiadów, którzy na pewno nie będą nam wdzięczni za otrucie ich pupila. Dlatego trutka na myszy powinna być ostatecznością.

Osoby o mocnych nerwach mogą wypróbować jeszcze pułapki, w których mysz zatrzaskuje się i umiera. W ostateczności można też zamówić usługi deratyzacji, jednak jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio obiektu, to w przyszłości myszy w domu nadal będą się regularnie pojawiać.