Moda na squash dotarła do Polski pod koniec minionej dekady. W stosunkowo krótkim czasie pojawiło się bardzo wielu  fanów tej dyscypliny, z których znaczna część trenowała wcześniej tenis. Do dziś popularność squasha utrzymuje się na wysokim poziomie, a jego dostępność staje się coraz szersza – pograć możemy w niemal każdym szanującym się klubie sportowym w Polsce. A jak właściwie narodził się squash? Czemu lub komu zawdzięczamy tę sportową rozrywkę, którą pokochało tak wielu? Na te i inne pytania dziś odpowiemy.

Przeróżne gry polegające na odbijaniu piłką o ścianę, czy to rakietą, czy to kijem, czy nawet samą dłonią, człowiek wymyślał przez setki lat. Potrzeba rozrywki w połączeniu z ludzką kreatywnością niekiedy owocowała naprawdę zadziwiającymi zabawami, a niektóre z nich musiały odczekać swoje, by docenił je świat. Przykładem takiej gry jest właśnie squash, który pierwszy epizod swojej historii współdzieli z tenisem. Początki obu tych dyscyplin sięgają XII wieku, kiedy to we Francji powstała gra zwana „Le Paume” (‘wnętrze dłoni’), która następnie przekształciła się w „Jeu de Paume” (czyli ‘grę w dłoń’), a jeszcze później – około XV wieku – w tenis.

Gra wykluczonych
Dalsza część historii squasha rozpoczyna się dopiero w XIX wieku w więzieniu Fleet Prison w Londynie. Wzmianki dotyczą osadzonych tam więźniów (najczęściej dłużników), którzy w poszukiwaniu  sposobu na zabicie nudy i jakiejkolwiek ruchowej rozrywki uderzali piłką o ścianę, wykorzystując do tego celu rakietę. Aktywność tę ochrzczono prostą nazwą: „racquet”. Gra wkrótce dotarła do szkół, gdzie szybko zyskała na popularności. To jednak za sprawą uczniów z Harrow wreszcie powstał squash. Skąd ta nazwa? Nastolatki zauważyły bowiem, że przebita piłka zgniata się, nie wracając już do gracza po odbiciu od ścian, a squash w języku angielskim znaczy właśnie ‘gnieść, miażdżyć, dusić”. Nowa gra bazowała na raquecie, ale była od niego dynamiczniejsza, bardziej urozmaicona i wymagała od graczy więcej wysiłku. Również w Harrow, w 1864 roku, powstały pierwsze boiska do squasha, dlatego to ta symboliczna data uznawana jest za czas narodzin tego sportu, mimo że grano w niego już wcześniej w prowizorycznych warunkach.

Moda na squash
W latach 60. XX wieku dwóm sportowcom: Irlandczykowi Johanowi Baringtonowi i Australijczykowi Geoffowi Huntowi udało się spopularyzować squasha. Wykazali się oni bowiem znakomitą grą, którą oglądała szeroka publiczność. W ten sposób wieść o nowym sporcie rozeszła się po świecie. Niedługo potem – w 1967 roku – powstała Międzynarodowa Federacja Squasha, która wyeliminowała wszelkie rozbieżności w zasadach gry, ustaliła wymiary boisk oraz sposób sędziowania. Do rozpoczęcia mistrzostw świata był już zatem tylko krok. Obecnie federacja zrzesza aż 120 organizacji państwowych. Od pewnego czasu coraz głośniej mówi się również, że być może wkrótce doczekamy się uznania squasha za dyscyplinę olimpijską.

Na razie jednak musimy zadowolić się tym, co mamy. A mamy przecież bardzo wiele. Trzy profesjonalne, klimatyzowane korty do squasha ASB Game Court z możliwością przesuwania ścian oraz amortyzowaną podłogą firmy HARO, spełniającą światowe standardy jakości powierzchni sportowych, to tylko jedna z atrakcji klubu SHAUSHA koło Gliwic. Zapraszamy!