Aktualnie panuje moda na kupowanie gotowych, uniwersalnych produktów. Trend ten rozwija się również na rynku firan i zasłon, sklepy w swojej ofercie sprzedażowej kuszą bogatym wyborem wzorów oraz atrakcyjną ceną. Myśląc o zakupie nowych zasłon warto zastanowić się, czy wybrać gotowe, czy może jednak lepiej jest zamówić uszyte na miarę danego pomieszczenia. Zatem jakie rozwiązanie będzie praktyczniejsze i korzystniejsze?

Gotowe warianty

Wbrew pozorom, zakup gotowych zasłon nie zawsze pozwoli nam zaoszczędzić czas i finanse. Nierzadko zdarza się bowiem, iż po powrocie do domu z gotowymi zasłonami, na miejscu okazuje się, że trzeba je odpowiednio dostosować do naszego pokoju. Wtedy musimy doliczyć czas na pracę własną lub zleconą komuś innemu. Właściwe skrócenie wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu (miary krawieckie, maszyna do szycia), umiejętności i cierpliwości. Żyjemy w czasach, gdzie pośpiech wpisany jest w codzienność, dlatego warto przemyśleć, czy na pewno chcemy poświęcić sporo tak cennego dla nas czasu. Efekty naszej lub zleconej pracy mogą się nie zgadzać z naszymi oczekiwaniami i w końcowym rezultacie stracimy czas i nerwy. I choć na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli od jednokolorowych, wzorzyste, po krótkie i długie warto rozważyć szycie zasłon i firan. Dlaczego?

Szycie firan i zasłon – Zalety

Szycie zasłon na miarę pozwoli nie tylko uniknąć niepotrzebnych kłopotów, ale również umożliwi indywidualne dopasowanie do naszego wnętrza. Zasłony okienne dodają niepowtarzalny klimat każdemu pomieszczeniu, stanowiąc uzupełnienie aranżacji przestrzeni. Dodatkowo w przypadku profesjonalnych firm możemy liczyć na kompleksową usługę od pomiaru po doradztwo w kwestii doboru tkaniny najlepiej komponującej się z całą aranżacją. Kolejnym atutem jest fakt, iż szycie zasłon na wymiar to mnóstwo możliwości jeśli chodzi o dopasowanie do typu oraz wielkości okna. Można zauważyć, że coraz więcej dekoracji okiennych robionych jest pod wymiar nawet najbardziej niestandardowych okiennic. Zanim zdecydujemy się jednak na szycie zasłon warto zastanowić się jak dobrać je idealnie. O to kilka ważnych wskazówek!

Funkcjonalność to podstawa!

Pierwszym, bardzo istotnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, to z pewnością funkcja. Istotny jest tu fakt, czy zasłony okienne mają spełniać jedynie funkcje dekoracyjne, czy być może zależy nam na odpowiednim zaciemnieniu pomieszczenia. W przypadku posiadania zamontowanych już rolet, bądź żaluzji zewnętrznych, problem sam się rozwiązuje. Odpowiednie zaciemnienie zwiększa komfort funkcjonowania, dodatkowo dodaje intymności i ciepła wnętrzu.

Z jakiego materiału?

Kolejną decyzją, z którą trzeba się będzie zmagać jest dobór odpowiedniej tkaniny. Tkaniny grubsze sprawdzą się w pomieszczeniach dużych i tam, gdzie istotne jest duże zaciemnienie. Cienkie tkaniny nadadzą lekkości, optycznie powiększą niewielką przestrzeń. Dobór materiału zależy od wielu czynników, a głównie od całościowo zaaranżowanego pomieszczenia, dlatego tak ważne jest aby dobierać je z głową, aby wnętrze nie straciło przez zły wybór swojego eleganckiego wyglądu i stylu.

Kolor i wzór

Oprócz splotu ważna jest barwa i wzór. Warto pamiętać, że zasłony ciemne, z dużymi wzorami będą wizualnie zmniejszać przestrzeń, natomiast jasne, jednolite, bądź z delikatnym wzorem powiększą. Wzór i kolorystyka powinna współgrać i oddawać charakter pomieszczenia. Tutaj wszystko zależy od naszych upodobań, styl minimalistyczny, romantyczny, klasyczny, wybór należy do właściciela.

Ponadczasowy design

Zasłony okienne pozwalają nam odmienić wnętrze, jeżeli meble są klasyczne, proste, ściany nie posiadają dodatkowych wzorów, z pewnością łatwiej jest dobrać oryginalny wzór. Jeśli ściany posiadają już bogate ozdoby warto przemyśleć, czy dodatkowe kwiaty, czy kształty geometryczne nie będą psuły panującego klimatu. Mniej kreatywnym kryterium jest tu zapewne długość. Zasłony sięgające do parapetu są raczej rzadkością, optymalna długość to materiał kończący się około dwóch centymetrów od ziemi. W dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na dłuższe zasłony, dotykające podłogi, wtedy trzeba dodać dodatkowe centymetry. Długość zależy również od zastosowanego karnisza. Szyku i elegancji dodają coraz modniejsze zabudowane szyny, które również zwiększają optycznie pomieszczenie. Istotne jest zatem poinformowanie przed złożeniem zamówienia, w jaki sposób zostaną powieszone. Szycie zasłon na zamówienie pozwala również na oryginalne podpięcie, co w przypadku gotowych jest niemożliwe.

Na powyższych przykładach można wnioskować, iż dobór wymarzonych zasłon wcale nie należy do najprostszych. Specjalistyczne porady dotyczące omawianych kwestii z pewnością pomogą w ostatecznej decyzji. Choć ostatnio minimalistyczne wnętrza zyskały na popularności, zasłony w tymże klimacie również obronią się i będą doskonałym uzupełnieniem. Nadadzą indywidualnego charakteru w każdym pokoju, odmienią i odświeżą dotychczasową aranżację. Panujący klimat w domu nie powinien być zaniedbywany, traktowany pobłażliwie, gdyż to właśnie na własnej przestrzeni powinniśmy się czuć swobodnie i dobrze, jak nigdzie indziej.