pexels-photo-315265Gdy dziecko przychodzi na świat, jego jedynymi potrzebami są jedzenie, przytulanie się i sen. Jednak już po kilku tygodniach mały człowieczek zaczyna interesować się otaczającym go światem, a rodzice stają na głowie, by stworzyć dla malucha przyjazne warunki do rozwoju. Jedną z rzeczy, jakimi się wtedy zajmują, jest urządzenie pokoju, w którym dziecko będzie mogło beztrosko się bawić i wypoczywać.

Pokój wspierający prawidłowy rozwój

Zwykle tuż po urodzeniu maluszek śpi w sypialni rodziców. Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, gdy mama karmi piersią, a dziecko budzi się w nocy nawet kilka razy. Gdy niemowlę jest nieco większe, rodzice zazwyczaj myślą o przeniesieniu jego łóżeczka do innego pokoju. Jest to dobry czas, by urządzić dla dziecka wyjątkowe miejsce, które wesprze jego rozwój.

Kilkumiesięczne niemowlę bawi się wyłącznie w pozycji leżącej lub siedzącej, dlatego na początek warto przygotować mu w jego pokoju matę edukacyjną. Po kilku kolejnych miesiącach maluszek zacznie raczkować – wtedy spodobają mu się miękkie klocki, pluszowe zabawki, czy niewielki basenik z piłeczkami. Warto pamiętać, że dziecko przez większość czasu będzie bawiło się na podłodze, dlatego zawsze powinna być ona czysta. Ponadto na podłodze można rozłożyć dywan, dzięki któremu maluszkowi będzie cieplej i wygodniej. Jeżeli nie przepada się za dywanami, można wybrać wykładzinę z dziecięcym wzorem – na przykład z postaciami z bajek lub drogami, po których maluch już wkrótce będzie jeździł samochodzikami lub innymi zabawkami na kółkach.

W ostatnich latach prawdziwą furorę zrobiły zabawki edukacyjne, dlatego warto zadbać, by i one znalazły się w pokoju dziecka. Mogą to być proste, drewniane układanki lub pojemniki, do których wrzuca się przez odpowiednie otwory elementy o różnych kształtach.

Przytulność to podstawa

Dzieci uwielbiają miejsca, w których czują się bezpiecznie, dlatego pokój dla maluszka powinien być przytulny. Można zdecydować się na przykład na firanki dla dzieci na metry tanio tworząc z nich fantazyjne i radosne ozdoby okienne. Ponadto na ścianach można zawiesić kolorowe obrazki i rysunki starszego rodzeństwa lub przykleić do ścian barwne naklejki. Dodatkowo warto postawić na rolety, dzięki którym zasłoni się okno w ciągu dnia, gdy maluszek zaśnie. Pokój będzie również przytulniejszy, gdy zadba się o to, by dominowały w nim pastelowe barwy, które uspokoją dziecko i nie będą zbytnio oddziaływać na jego zmysły w czasie skoków rozwojowych (ułatwi to zasypianie dziecka i zmniejszy jego drażliwość w trudnym okresie).