Mateusz Gajdziak | Sala szkoleniowa, aby spełniała swoją role w idealny sposób, musi zostać bardzo dobrze przygotowana. Wcale nie jest to prosta sprawa, a firmy zajmujące się wynajmem sal, muszą włożyć wiele wysiłku w to, aby sala idealnie pasowała do szkolenia lub konferencji. Ważnych jest kilka elementów; koniecznie należy zwrócić uwagę na kolorystykę oraz rodzaj mebli, na jakość wyposażenia także okiennego, dobór sprzętu, a także właściwe ustawienie stołów i biurek. Wszystko to ma bardzo duże znaczenie dla powodzenia całego szkolenia.

Sala, w której odbywają się szkolenia musi być zadbana, schludna, nowoczesna i wykończona w stylu klasycznym. Zaleca się absolutną powściągliwość jeśli chodzi o wykorzystywanie elementów zdobniczych oraz w doborze koloru. Osoba na szkoleniu musi bowiem czuć się w sali komfortowo, bezpiecznie, ale również nic nie powinno przyciągać jej uwagi bardziej aniżeli sam wykład czy szkolenie. Wyposażenie powinno być eleganckie, solidne, ale proste. Krzesła powinny być wygodne,  biurka lub stoły stabilne, a sprzęt, w który wyposażona jest sala, musi być sprawny w stu procentach. Warto, aby sala miała projektor, opuszczany ekran do monitora oraz Internet bezprzewodowy. Trzeba także zwrócić uwagę na klimatyzację, która może być bardzo potrzebna podczas szkoleń latem.

Niemniej ważne okazuje się ułożenie samych stołów. Do wyboru jest kilka opcji i są one stosowane wymiennie dla poszczególnych rodzajów szkoleń. Warto zainteresować się zatem tym tematem i stosownie do szkolenia przygotować plan rozstawienia stołów. Mocowanie stołów, biurek lub krzeseł na stałe, nie jest dobrym sposobem, jeśli firma ma wyłącznie jedną sale, którą dysponuje. Ustawienia mogą przypominać klasę szkolną, a więc rzędy biurek, zza których uczestnicy słuchają szkoleniowcy i oglądają wyświetlane materiały. Innym ułożeniem jest to w kształcie litery V, podobne do ułożenia wcześniejszego, jednakże z możliwością widzenia się uczestników nawzajem. Uczestnicy szkolenia mogą również siedzieć przy długim stole, lub przy stołach ułożonych w pusty kwadrat lub literkę U. Dwie ostatnie możliwości są zalecane, kiedy uczestnicy szkolenia wykonują pewne ćwiczenia. Urządzając salę trzeba zapewniać najlepszą, możliwą widoczność każdemu, kto pojawi się na szkoleniu.

Autor: Mateusz Gajdziak