Jednym z ważniejszych elementów wykończenia mieszkania lub domu są podłogi. Przy ich wyborze należy kierować się nie tylko estetyką, ale chyba przede wszystkim funkcjonalnością.

Jednym z ważniejszych elementów wykończenia mieszkania lub domu są podłogi. Przy ich wyborze należy kierować się nie tylko estetyką, ale chyba przede wszystkim funkcjonalnością.

Funkcjonalność podłogi

Nie da się wybrać jednego rodzaju podłogi do całego domu czy mieszkania, decydują o tym przede wszystkim walory użytkowe poszczególnych rodzajów podłóg i materiałów, z których zostały wykonane.

Do łazienek i kuchni, najbardziej narażonych na wilgoć najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju płytki ceramiczne odporne na działanie wilgoci. W pokojach i salonach najlepsze będą podłogi z drewna i materiałów drewnopodobnych, które zapewniają odpowiednią izolację cieplną i oddziaływanie zewnętrzne.

Jeżeli mamy w domu psy i koty, to wybierając podłogę musimy brać pod uwagę jej odporność na zarysowania spowodowane ostrymi pazurkami.

rintal_polska_futura

Kolorystyka podłogi.

Dobierając kolor podłogi trzeba brać pod uwagę wielkość poszczególnych pomieszczeń, dzięki odpowiedniemu ich dobraniu możemy pomieszczenia powiększyć lub zmniejszyć optycznie.

Kolory jasne powiększają pomieszczenia, a więc szczególnie nadają się tam, gdzie przestrzeń jest niewielka. Kolory ciemnie optycznie zmniejszają powierzchnie, dlatego można wykorzystać je do dużych salonów czy jadalni, dzięki temu staną się bardziej przytulne.

Za pomocą żonglowania kolorami możemy duże przestrzenie podzielić na mniejsze strefy. W tym wypadku wystarczy podłogę ułożyć w dwóch różnych kolorach. W salonie z otwartą kuchnią inny kolor stosujemy dla części kuchennej, a inny dla salonu, możemy zastosować także różne materiały (np. terakotę i drewno). Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko wyraźnie rozgraniczymy strefy, ale wizualnie zmniejszymy całość pomieszczenia. Podobne zabiegi możemy stosować także w innych pomieszczeniach, wydzielając np. ciągi komunikacyjne.

użycie-mopa-1-2-spray-jest-niezwykle-proste-wystarczy-nacisnąć-przycisk-fot-vileda

Wzornictwo podłóg

Na rynku wykończenia wnętrz propozycji jest niezliczona ilość. Nie tylko kolorystyka, ale także kształt poszczególnych elementów podłogi mają znaczenie dla osiągnięcia ostatecznego efektu estetycznego.

Duże elementy optycznie zwiększają pomieszczenie, a małe zwiększają. W małej łazience lub kuchni układamy więc terakotę z płytek o dużych rozmiarach, w dużych łazienkach lepiej będą wyglądały małe płytki.

Podobnie jest w sypialniach i pokojach, w dużych lepiej prezentować się będzie mozaika, w małych deski o dużych wymiarach.

Ważny jest także sposób układania elementów podłogi. Jeżeli chcemy poszerzyć pomieszczenie (oczywiście tylko optycznie) to deski powinny być układane w poprzek pomieszczenia, jeżeli chcemy je wydłużyć, to równolegle do ścian krótszych.

Podobnych trików jest znacznie więcej, więc nim zdecydujemy się na ostateczny wybór podłogi, warto wcześniej zastanowić się jaki efekt ostateczny chcemy osiągnąć. Podłoga to dopiero początek wykończenia wnętrza, do niej trzeba dobrać kolor ścian, kolor mebli i pozostałych elementów dekoracyjnych. Wszystko powinno stanowić harmonijną całość. O ile kolor ścian możemy łatwo zmienić nie dużym kosztem, to zmiana podłogi wymaga dużych nakładów pracy i finansów.

Więcej informacji znajdziecie na www.dom.pl/urzadzanie-wnetrz-wystroj.