Na każdym placu budowy potrzebny jest właściwy sprzęt. Bez niego, nie ma szans na właściwe i szybkie wykonywanie prac. Nowoczesne maszyny pozwalają na prowadzenie prac wygodnie i bezpiecznie. Jednym z nich są podesty, czyli tzw. podnośniki koszowe.

Podesty ruchome wiszące
Zbudowane są z platformy roboczej, która jest zawieszona na linach nośnych i bezpieczeństwa. Mają też konstrukcję nośną. Montuje się ją najczęściej na dachu budynku, którego dotyczą pracę. Zestaw uzupełniony jest wciągarką. Wynajem podestów wiszących, najczęściej interesuje firmy wyspecjalizowane w myciu okien oraz elewacji. Mogą być umieszczone na budynku na stałe lub tylko w celu wykonania konkretnego zadania.

Podesty ruchome masztowe
To prosta konstrukcja, która składa się z platformy roboczej, umieszczonej na maszcie lub masztach. Po nich porusza się platforma. Maszt zakotwiczony jest w podwoziu. Często jest on przystosowany do holowania. Ma to ułatwić przestawianie podestu z miejsca na miejsce. Mają kompaktowe rozmiary, więc nadają się do pracy w trudno dostępnych miejscach. Można używać ich we wąskich korytarzach wewnątrz budynków. Dzięki dużemu zasięgowi bocznemu, bardzo ułatwiają prace przy budowaniu hal produkcyjnych, linii technologicznych, czy też prace przy wysokich regałach magazynowych.

Podesty ruchome przejezdne
Zbudowane są z podwozia, platformy roboczej oraz konstrukcji nośnej połączonej z podwoziem, na której zamontowana jest platforma robocza. Podesty te mogą mieć własne napędy – mówimy wtedy o podestach samojezdnych lub mogą być przystosowane do holowania na przyczepach. Niektóre ze zwyżek są montowane na podwoziu gąsienicowym. Są one uznawane za wolnobieżne i nie są dopuszczone do ruchu. Najpopularniejsze są jednak podesty zamontowane na podwoziu samochodowym. Są to podesty samojezdne samochodowe. Poruszają się one w normalnym ruchu kołowym. Są stosowane powszechnie przez Straż Pożarną oraz pracowników elektrowni. Złożona konstrukcja podestu, nie przeszkadza w ruchu po normalnych ulicach.