Jeżeli chodzi o klimatyzację, to najczęściej kojarzy się nam ona z pomieszczeniami, budynkami lub magazynami. Istnieją jednak rozwiązania technologiczne, które wymagają zachowania odpowiedniej temperatury do prawidłowego funkcjonowania. Między innymi jest to klimatyzacja serwerowni i dużych data center, gdzie od stworzenia korzystnych zależy ich stan technicznego i podtrzymanie ich funkcji. Poniżej przedstawiamy garść informacji o tych urządzeniach, które mogą Was nakłonić do zainwestowania w taką ochronę sprzętu.

 

Po co klimatyzujemy serwerownie?

Jak każde urządzenie elektryczne, serwerownia wymaga odpowiednich warunków do poprawnego funkcjonowania. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza, a także temperatury to czynniki, które należy mieć zawsze na uwadze podczas projektowania pomieszczeń przeznaczonych do tego typu maszyn. Przez wilgoć może dojść do zakłócenia prawidłowego funkcjonowania urządzeń, osłabienia ich wydajności, a nawet spięcia mogącego skutkować zniszczeniem sprzętu i stratą wszystkich danych. Równie niekorzystne działanie na urządzenia elektryczne ma zbyt wysoka temperatura. Serwery, bazy danych i wszelkie tego typu urządzenia generują znaczne ilości ciepła podczas swojego działania, dlatego nie mogą go przyjmować jeszcze więcej z otoczenia. Jest to najprostszy sposób na doprowadzenie do awarii. Ich stan musi być cały czas monitorowany a temperatura zoptymalizowana.

Klimatyzacja serwerowni najczęściej konstruowana jest w sposób umożliwiający swobodny przepływ powietrza pod serwerami i jest to chłodne powietrze najczęściej czerpane z zewnątrz lub przepuszczone przez odpowiedni filtr. Następnie to powietrze ochładza docelowe urządzenia elektryczne, by po ogrzaniu zostało odprowadzone do jednostki kanałowej, skąd albo jest wykorzystywane ponownie, lub wypuszczane na zewnątrz. Cały ten proces umożliwia sprawne kontrolowanie temperatury serwerów, co zapewnia im stabilną i bezpieczną pracę, a także chroni przed ich uszkodzeniem.

Jeżeli więc wybrane przez nas miejsce nie posiada naturalnie sprzyjających warunków lub są one zmienne podczas różnych pór roku, to klimatyzacja serwerowni będzie najlepszą inwestycją w rozwój bezpieczeństwo firmy. W Polsce jednym z dystrybutorów tego typu systemów jest firma Klimatech. Jeśli więc są Państwo zainteresowani przedsięwzięciem takich środków ostrożności, warto sprawdzić, co oferują.