solar-garden-light-11277388258sfcgLampy ogrodowe to estetyczny dodatek do każdego ogrodu i podwórka. Służą nie tylko poprawieniu wyglądu przestrzeni wokół domu, ale oświetlają alejki i dróżki po zmroku. Jakie lampy ogrodowe warto wybrać do danego rodzaju podwórka? Jakie koszty ciągnie za sobą instalacja lamp?

Czar ogrodowego oświetlenia

Lampy ogrodowe to obecnie standardowe wyposażenie ogrodów. Architekci krajobrazu uwzględniają ich montaż już podczas projektowania powierzchni podwórka. Niewątpliwie ozdobne źródła światła dodają wiele wdzięku każdej zaaranżowanej przestrzeni. Ich instalacja sprawi, że nawet najzwyklejszy ogród po zmroku zamieni się w urokliwy zakątek zachęcający do spędzenia w nim ciepłego, letniego wieczoru.

Słupek, latarenka lub kandelabra

Są to nazwy stojących lamp ogrodowych. Ich montaż nie jest uzależniony od bliskości innych obiektów w ogrodzie – służą najczęściej jako oświetlenie ścieżek, podjazdów lub określonych miejsc na podwórku. Występują w różnych rozmiarach i wysokościach. Te najniższe idealnie sprawdzą się jako oświetlenie podjazdu. Wysokie ozdobią kącik grillowy albo miejsce wokół oczka wodnego. Ceny lamp wolnostojących zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Kinkiet ogrodowy i reflektor

Służą do oświetlenia konkretnego miejsca wokół budynku, są bowiem montowane na ścianach. Kinkiety mogą oświetlać wejście do domu, taras lub balkon. Reflektory dają zdecydowanie mocniejsze światło i są najczęściej kierowane w jedno miejsce – np. podjazd. W obu przypadkach najlepiej sprawdzą się lampy włączane czujnikiem ruchu. Wówczas lampa zaświeci się zawsze wtedy, kiedy będziemy jej potrzebować, bez konieczności włączania jej z domu. Koszt kinkietu to wydatek ok. 100 zł.

Lampy nawierzchniowe

To rodzaj lamp, który wciąż zyskuje na popularności. Ich montaż jest bardziej skomplikowany niż instalacja kinkietu lub lampy stojącej, jednak na niektórych powierzchniach to właśnie takie lampy sprawdzą się najlepiej. Podświetlenie podjazdu w ciemnym miejscu, oświetlenie schodów czy alejki „z ziemi” może być bardzo efektownym sposobem na ozdobienie ogrodu nocą, a jednocześnie zapewni użytkownikom większe bezpieczeństwo.

Solarne czy na prąd?

Lampy można podzielić na zasilane energią stałą, czyli dzięki prądowi z instalacji domowej lub ładowane za pomocą energii słonecznej. Biorąc pod uwagę koszty, lepiej wybrać te drugie, ponieważ nie pobierają one dodatkowej energii elektrycznej i w dłuższym okresie są bardziej opłacalne. Wadą jest to, że trzeba je zamontować w nasłonecznionym miejscu. Różny jest także ich czas świecenia po zmroku – zależy to od wbudowanego akumulatora. Lampy zasilane energią elektryczną można postawić w dowolnym miejscu, gdzie będą świecić niezależnie od nasłonecznienia. Jednak do kosztów zakupu lampy, należy dodać cenę kabli i ich montażu, a także koszty użytkowania, co w dłuższym czasie może wynieść zdecydowanie więcej niż lampa solarna. Zdarza się jednak, że jest to jedyne sposób na oświetlenie danego miejsca.

Oświetlenie ogrodu to zwykle nie tylko atrakcyjny dodatek, ale również konieczność. Jednak szeroki wybór lamp ogrodowych pozwala na udekorowanie swojego podwórka w estetyczny sposób i cieszenie się skutecznym oświetleniem po zmroku.

Lumos.Shop.pl