Young female artist with her picturePolska jest krajem, który posiada bardzo wielu utalentowanych artystów z wielu dziedzin.

Nasza kultura rozwija się bardzo prężnie, dzięki czemu nie mamy się absolutnie czego wstydzić na arenie międzynarodowej. Co więcej, nasi obywatele są bardzo często doceniani poza granicami Polski, gdzie zdobywają nagrody za swoje dzieła. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się tzw. „młoda sztuka”, czyli dzieła młodych artystów, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia.

Można mówić o swoistej rewolucji, gdyż aukcja sztuki młodej to coś, co dopiero od niedawna gości na polskich salonach. Sztuka nowoczesna aukcje swoje posiada już bardzo długo, lecz to nieco inna kategoria. Aukcje „młodej sztuki” odbywają się w Polsce od roku 2006, kiedy to rozpoczął się program wsparcia dla początkujących artystów. Zaczęło się od łódzkiego Rynku Sztuki, lecz inicjatywa znalazła bardzo duże zainteresowanie, co przełożyło się na rozszerzenie jej działalności. Co sprawia, że stała się ona tak bardzo popularna?

Chodzi tutaj głównie o przystępną cenę dzieł młodych artystów – ceny wywoławcze rozpoczynają się między 300 a 500 złotych, więc jest to bardzo atrakcyjna oferta w porównaniu do innych aukcji. Drugą kwestią jest swoiste przełamanie w odbiorze sztuki – dla wielu ludzi stała się ona bardziej dostępna właśnie przez cenę, dzięki czemu mogą sobie pozwolić na ich zakup. To niesamowite, gdyż młodzi artyści są bardzo utalentowani i nie ustępują doświadczonym kolegom. Mamy do czynienia z podwójnymi profitami, gdyż z jednej strony młody artysta jest wspierany i może zarabiać na tym co kocha, zaś z drugiej strony jest klient, który za stosunkowo niewielką cenę otrzymuje dzieło wykonane ludzką ręką, do którego włożono wiele pracy i serca.

Rozwój opisywanego rynku jest też pewną zachętą dla osób, które posiadają talent, lecz nie rozwijają go przez obawę o kwestie finansowe. Wszyscy musimy jakoś zarabiać na życie i każdy o tym doskonale wie. Artyści bywali często niedoceniani i musieli swoją pasję łączyć z niekiedy całkiem inną pracą, aby mieć środki na życie. Rynek „młodej sztuki” pozwala na to, aby człowiek skupił się w pełni na sztuce i nie musiał martwić się o środki na życie.