top_malowanie_scianŚciany w domu bądź mieszkaniu przemalowujemy co kilka lat, aby odświeżyć wygląd pomieszczeń. Powierzchnie brudzą się, niszczą, a kolory blakną. Wybierając farbę często stawiamy na biel lub odcień, który był w tym miejscu wcześniej. A gdyby tak zaszaleć i zrobić coś innego?

Spokojny odcień plus mocny akcent

Połączenie delikatnego odcienia i intensywnego koloru jest na topie od dłuższego czasu. Takie rozwiązanie pasuje do osób, które nie są skłonne do ekstrawagancji. Ponadto korzystając z dwóch kolorów można optycznie kształtować wygląd wnętrza – kładąc ciemniejszy odcień w odpowiednich miejscach możemy stworzyć iluzję większej lub mniejszej przestrzeni. Możemy zdecydować się na przykład na modny odcień szarości i połączyć go z fioletem, turkusem lub czerwienią. Pamiętajmy również o temperaturze barw – zimne i ciepłe odcienie różnie wpływają na nasz nastrój i tworzą odmienną atmosferę w pomieszczeniu.

Naturalne kolory

Projektanci wnętrz i producenci farb nie są nastawieni jedynie na propozycje dla osób, które są gotowe na różne eksperymenty. Tradycjonalistom proponują szeroki wybór farb nawiązujących do natury – ciepłych brązów, różnych odcieni beżu oraz kremu. Można je ze sobą dowolnie zestawiać, ponieważ te kolory zawsze będą do siebie pasować. Komponują się również z drewnianymi podłogami i meblami, a także z tapicerką i tkaninami w podobnych odcieniach. Tak urządzone wnętrze sprzyja atmosferze relaksu.

Beton i inne szarości

Ściany w stylu loftowym, z surowego betonu, są bardzo modne. Jeśli nasze pomieszczenia są otynkowane, a chcemy osiągnąć taki efekt, to możemy zdecydować się na szarą farbę. Dostępne są również tynki strukturalne, które imitują betonowe powierzchnie. Producenci kolorowych farb proponują wiele odcieni szarości – od mocno rozbielonego, po prawie czarny. Tego typu wykończenie współgra ze stylem industrialnym i skandynawskim. Jeśli wybierzemy szarość na ścianach, to ograniczmy ilość dodatków i dopasujmy je kolorystycznie na zasadzie kontrastu.

Złoto, srebro i inne królewskie dodatki

Farby kolorowe to niejedyna dekoracja ścienna, którą możemy wykorzystać tworząc aranżację. Od dłuższego czasu utrzymuje się trend, aby łączyć wykończenia strukturalne, gładkie ściany oraz dekoracyjne tapety. Takie wykończenie najlepiej współgra ze stylem glamour. Czarne lub ciemnoszare ściany zostają ożywione pasami bardzo ozdobnych tapet, z wzorami nawiązującymi do barkowych detali i fantazyjnych esów-floresów. Aby uniknąć przerysowania, warto używać tapet i innych bogatych dodatków z umiarem. Wystarczy jeden pas tapety na ciemnym tle, by wnętrze nabrało charakteru. Kolejnym sposobem na uzyskanie podobnego efektu, jest zastosowanie farby strukturalnej z brokatem.

Romantyczne pastele

Wraz ze stylem prowansalskim i modą na zdobienia shabby chic, wróciła moda na pastelowe ściany. Rozmyte róże, żółcienie i błękity opanowały nasze mieszkania. Jeśli lubisz słodkie dodatki, to ten typ wykończenia będzie Ci odpowiadał. Możesz również wzbogacić tę stylizację łącząc pastelowe odcienie z pojedynczymi pasami kwiecistej tapety. Osiągniesz w ten sposób bardzo ładny efekt. Pasy tapety wniosą do tego wykończenia trochę nowoczesności, dzięki czemu całość nie będzie przesłodzona. Pastele pasują przede wszystkim do sypialni.