Współcześnie każdy element mieszkania ma znaczenie. Okazuje się, że nie tylko panuje moda na konkretne fasony czy kolory w ubiorze, ale i we wnętrzach mieszkań. Które kolory są atrakcyjne, a które nie?

Jednym z najważniejszych elementów wystroju każdego wnętrza jest jego kolor, a w zasadzie paleta różnych kolorów, które są realizowane w postaci dodatków w pokoju, koloru farby lub tapety na ścianie czy dywanie na podłodze. Kolor wnętrza ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie, gdyż niektóre kolory są łagodne, inne neutralne, a jeszcze inne zimne. Wybór koloru może decydować o optycznym powiększeniu mieszkania. Powszechnie uznaje się, że kolor niebieski czy szary są zaliczane do barw zimnych, do neutralnych należą biel oraz beż, ciepłe kolory to kolor zielony, pomarańczowy oraz brązowy. Istnieją również kolory, które mogą, w zależności od barwy czy odcienia, zawierać różne właściwości.

Fiolet

To kolor, który jest obecnie niezwykle modny i chętnie wybierany. Występuje wiele odcieni fioletu: jagodowy, jeżynowy, fiołkowy, lawendowy lub lila. Fiolet bywa co prawda jaskrawy i dominujący, ale jest przede wszystkim niezwykle elegancki. Należy używać tego koloru rozważnie, gdyż zbyt ciemny odcień na ścianach może sprawić, że pokój będzie przytłaczający, a zbyt jaskrawy bywa agresywny. Można modyfikować tę barwę dowolnie; odcienie jagodowe, jeżynowe i fiołkowe świetnie sprawdzą się w strefach dziennych – w salonie. Odcienie lawendowe i liliowe wyciszą i zrelaksują przed snem – doskonale sprawdzą się w sypialni. Fiolet dodaje wnętrzom charakteru i wdzięku. Jeżeli nie chcemy wprowadzać za dużo fioletu do wnętrza, możemy wprowadzić kilka fioletowych dodatków w postaci ozdobnych świec, poduszek czy sztucznych kwiatów. Salon ożywią fioletowe pufy, zasłony oraz narzuta na kanapę. Ten kolor doda energii i radości do pomieszczeń.

Granat

To niezwykle rzadki i dzięki temu oryginalny kolor we wnętrzu. To ciekawa alternatywa dla ciemnych szarości i brązów, w zestawieniu z odpowiednio dobranymi barwami, może tworzyć niesamowity klimat pomieszczenia. Kolor granatowy jest szlachetny i wyrafinowany, ale trudno dobrać do niego odpowiednią barwę. Zbyt ciemny odcień będzie przypominał niebieski, zbyt jasny może przypominać szary. Granatowym ścianom dobrze służą białe dodatki, które rozświetlają wnętrze. Granat pochłania światło i jest raczej barwą zimną, nie należy go stosować w małych i zaciemnionych pomieszczeniach, gdyż granatowa farba zmniejsza optycznie przestrzeń. Jeżeli nie chcemy całego pomieszczenia w tym kolorze, warto użyć tego koloru na ścianach, by przełamać inne barwy lub urozmaicić ich wnętrze – w sypialni może przypominać kawałek nieba, w kuchni wyeksponuje gzymsy, w łazience nawiąże do wody. Wśród dodatków można nabyć dywany, fotele, narzuty czy lampy sufitowe w tym kolorze.

Szary

To barwa raczej neutralna, ale może zmieniać swój charakter w zależności od przewagi koloru brązowego – zimna szarość połączona z kolorem niebieskim czy cieplejsza, nawiązująca do beżu. Doskonałym rozwiązaniem jest łączenie różnych odcieni szarego. Szary to kolor modny, nowoczesny ale i minimalistyczny. Dobrze sprawdza się we wnętrzach biurowych i w małych pomieszczeniach. Ogromną zaletą tej barwy jest to, że niemal każdy dodatek lub kolor farby w innym kolorze pasuje do niej. Stanowi bazę i tło dla innych kolorów, dlatego jest tak często wybierany. Wpływa na przejrzystość pomieszczenia i o jego harmonii i porządku. Pasuje do sypialni, gdzie uspokaja i koi. Nie przesadźmy z tym kolorem, ponieważ zbyt duże nagromadzenie wśród szarości na ścianie i dodatków, mogą sprawić, że wnętrze stanie się mdłe i nieciekawe. Szarość można zrównoważyć z kolorem pomarańczowym, żółtym czy zielonym – będą stanowić kontrast. Jeśli wolimy, by wygląd pomieszczenia był cieplejszy i bardziej delikatny, należy połączyć odpowiedni odcień szarości z ciepłym kolorem szarobrązowym, kością słoniową lub brązem. W przypadku pomieszczeń słabo oświetlonych, należy wybierać ciepłe odcienie szarości.

Wiele dodatków oraz mebli w modnych barwach; szare krzesła, poduszki i plakaty z elementami granatu czy fioletowy szezlong lub szafkę znaleźć można na stronie Le PUKKA (http://www.lepukka.pl).