Red tiled roof with gutter and chimneyKażdy budujący własny dom powinien poświęcić szczególną uwagę na zabezpieczenie dachu przed utratą ciepła. To działania rozsądne i ekonomiczne, bo właśnie przez źle izolowany dach zimą ucieka najwięcej powietrza, natomiast latem jest to przyczyna przegrzewania się pomieszczeń. Termoizolacja dachu jest także szczególnie ważna, jeśli planujemy zagospodarować przestrzeń poddasza i urządzić w nim dodatkowe pokoje. Mając na względzie oszczędności związane m.in. z wydatkami na ogrzewanie warto poznać najpopularniejsze sposoby i dowiedzieć się, na czym polega proces ocieplania dachu.

Przez dach ucieka średnio od 10% do 25% procent powietrza. Zapobiegając takim ubytkom można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu zimą. Dodając do tego odpowiednie ocieplenie ścian i podłoża uzyskamy satysfakcjonujący efekt. Warto pamiętać, że pomieszczenia, w których nie wieje chłodem to nie tylko sam komfort mieszkania, ale przede wszystkim troska o zdrowie wszystkich mieszkańców – zaznacza specjalista z firmy Dachlux.

Istnieje kilka rodzajów materiałów używanych przy termoizolacji dachu. Najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną lub szklaną, które charakteryzują się wyjątkową izolacją ciepła i dźwiękoszczelnością, przepuszczają parę i są ognioodporne. Równie popularne są płyty i prefabrykaty styropianowe, bo chociaż nie są tak bezpieczne i izolują hałas słabiej niż wełna, to w formie prefabrykatów są wyjątkowo praktyczne i szybkie w montażu. Bez względu na wybraną przez inwestora opcję, każdą z nich wspomaga pianka poliuretanowa, która przez konsystencję i właściwości jest idealna przy uzupełnianiu małych szczelin.

Aby izolacja przebiegła prawidłowo, musi zostać zachowane kilka wymogów. Po pierwsze, proces wykonania ocieplenia powinien mieć miejsce w jak najlepszych warunkach pogodowych – bez opadów atmosferycznych, z temperaturą od 5 do 25 stopni. W przerwach technicznych należy skutecznie osłaniać elementy izolacji przed działaniem słońca i wiatru. Należy także bezwzględnie przestrzegać kolejności wykonywania poszczególnych etapów termoizolacji dachu. Pierwszym z nich jest wiatroizolacja, która polega na położeniu folii wstępnego krycia – te obecnie stosowane charakteryzuje wysoki parametr przepuszczalności pary. Pomiędzy wiatroizolacją, a pokryciem dachu trzeba pozostawić małą szczelinę. Następnie ma miejsce mocowanie termoizolacji – najlepiej zastosować dwie warstwy, jedną pomiędzy krokwiami, a drugą pod nimi. Kolejny etap to mocowanie paroizolacji oraz wykończenia – to proces, w którym następuje szczelne układanie folii i mocowanie jej do stelaża taśmą dwustronną. Samo wykończenie to przykręcanie najczęściej stosowanych w tym celu płyt gipsowo kartonowych do stelaża podtrzymującego drugą warstwę izolacji. Zazwyczaj układa się je w dwóch warstwach co zapewnia większą ochroną przeciwpożarową. Po ich zamocowaniu następuje zaszpachlowanie miejsc połączeń, natomiast spoiny zostają wzmocnione taśmą zbrojącą. Ostatni etap ma wymiar czysto estetyczny – płyty można pomalować lub położyć na nich tapetę.

Dach to bardzo ważny element budynku, dlatego wszelkiego rodzaju operacje z nim związane, również termoizolacja, wymaga od wykonawcy sporego doświadczenia i precyzji. Wszelkie kwestie związane z jego funkcjonalnością należy zatem powierzyć specjalistom. – radzi specjalista z firmy Dachlux. – Decyzja o samodzielnym wykonaniu budowy czy remontu lub powierzenie ich niesprawdzonej ekipie może się źle skończyć. Chodzi przecież o budynek, który z zasady ma zapewnić nam komfort mieszkania przez długie lata.