Barwne malowidła ścienne przyciągają spojrzenia i uatrakcyjniają miejski krajobraz. Zanim jednak powstanie imponujące dzieło, ważny jest pomysł oraz projekt. Na to, jak będzie finalnie wyglądać, wpływ ma wiele czynników, które jeszcze przed przystąpieniem do pracy należy przemyśleć. Sam pomysł jest tak samo istotny, jak proces projektowania, powstawania oraz zabezpieczania muralu, aby zachował fantazyjne kolory i kształt na długie lata.

Murale to rodzaj dzieła dekoracyjnego powstałego na ścianie, najczęściej ogromnych rozmiarów, często więc mówi się o wielkoformatowych malowidłach ściennych. Mogą mieć charakter impresyjny, reklamowy lub promocyjny. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie w PRL w Polsce upowszechniły się murale – na szeroką skalę reklamowały się w ten sposób przedsiębiorstwa i instytucje, które właściwie promocji nie potrzebowały ze względu na prowadzony monopol. Wszechobecne były murale PKO, PZU czy Totalizatora Sportowego, nie zabrakło również Pewexu.

Pomysł na mural a efekt często się różnią

Zanim imponujące dzieła ozdobią ulice i ściany budynków, musi najpierw powstać projekt. Angażowani artyści muszą uwzględnić nie tylko charakter dzieła, ale również lokalne inspiracje i pomysł społeczności – tylko wtedy mural doskonale odzwierciedli idee miasta i street artu, zgodnie z którymi, murale mają zdobić i wpisywać się w estetykę, a nie szpecić. Przy tym ma opowiadać historię i po prostu zaciekawić na tyle, aby każdy zwrócił na niego uwagę.

 

Czasem pomysł na mural rodzi się całkowicie nieoczekiwanie. Tak było w przypadku bydgoskiego projektu przy ul. Toruńskiej w ramach Bite-Art Festival. Jak powiedział w serwisie BydgoszczInaczej.pl Sebastian „Setka” Tkaczyk, współautor malowidła ściennego, inspiracją jest cała otaczająca rzeczywistość, ale często trudno powiedzieć, skąd wziął się pomysł. Zaznacza przy tym, że łatwiej jest po prostu namalować niż opowiedzieć pomysł, ponieważ to rozwija się na ścianie i daje czasem zaskakujące rezultaty. Najważniejsze to nie ograniczać się w twórczości i mieć otwarty umysł i na inspiracje, i pomysły innych.

 

Warto dodać, że powszechne są już konkursy na projekt muralu. Taki konkurs w 2018 roku ogłosiło AGH w Krakowie z okazji 100-lecia. Zwycięski projekt ma zostać zrealizowany na jednej ze ścian budynku na terenie miasteczka studenckiego AGH, a motywem przewodnim ma być właśnie stuletnia historia AGH.

Jak powstają murale

Jak fizycznie powstają murale, ile należy włożyć w pracę i jak wygląda sama praca, można zobaczyć w materiale TVN:

https://www.tvn24.pl/lodz,69/sciana-jak-gigantyczne-plotno-zobacz-od-kuchni-jak-powstaja-murale,474973.html

Jaka jest cena muralu

To, ile kosztuje mural, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od stopnia skomplikowania, ponieważ malowidło może być wykonane na płaskiej i gładkiej powierzchni oraz na nietypowej, z niestandardową strukturą, z uwzględnieniem na przykład kątów lub elementów ozdobnych jak freski czy roślinność.

 

Kryteria, jakie są brane pod uwagę przy wycenie, to charakter muralu (najdroższy jest mural reklamowy), umiejscowienie (we wnętrzu czy na zewnątrz), lokalizacja malowidła (cena jest wyższa w centrach miast i w tłocznych miejscach). Finalnie więc cena za mural może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.