kitchen-416027_960_720Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w domu, dlatego musi być ono odpowiednio oświetlone. To właśnie w tym miejscu spędzamy bardzo dużo czasu podczas przygotowywania potraw. Ostatnio w modzie jest oświetlenie LED w kuchni, sprawdźmy dlaczego tak jest, czy to się opłaca i o czym warto pamiętać podczas montażu tego typu oświetlenia.

Jakie powinno być oświetlenie w kuchni?

Oświetlenie w kuchni powinno być dobrze dobrane. Nie może być go zbyt dużo ani zbyt mało. Zbyt duże natężenie sztucznego oświetlenia szybko zmęczy nasz wzrok, natomiast jego niedostateczna ilość będzie utrudniała wykonywanie wszelkich czynności w kuchni. Odpowiednia ilość światła sprawi, że kuchnia będzie przyjemna, a praca będzie przebiegała sprawnie, bezpiecznie i szybko.

W kuchni niezbędne jest światło główne. W tym przypadku warto zainwestować w centralną lampę, w której zamontujemy żarówki energooszczędne. Oprócz tego warto zastanowić się nad oświetleniem podszafkowym, które dodatkowo doświetli blat roboczy.

W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdza się światło, które ma zbliżoną barwę do światła dziennego. Warto wspomnieć, że światło dzienne w skali Kelvina ma temperaturę barwową 5200 K, natomiast w kuchni najczęściej montujemy światło o temperaturze barwowej 3500K – 4100K (barwa chłodna) lub 5000 – 6000 K (dzienna biel). W przypadku tego pomieszczenia warto pomyśleć o zamontowaniu różnych źródeł światła, które nie będą od siebie zależne. Osobne włączniki światła to duża wygoda i oszczędność energii.

Zamontowane oświetlenie nie może razić nas w oczy. Powinno znajdować się na takiej wysokości, aby nie trącać go ręką, ramieniem, czy głową. Najlepsze jest takie światło, które nie rzuca cieni na osoby przebywające w kuchni.

Dlaczego warto zamontować oświetlenie LED w kuchni?

Tego typu oświetlenie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ono trwałe, efektywne i energooszczędne. A to wszystko przekłada się na mniejsze rachunki za prąd. Diody LED wysokiej jakości mogą pracować nawet dziesięć razy dłużej niż oświetlenie halogenowe, dodatkowo czas żywotności oświetlenia LED jest o 25 razy dłuższy niż w przypadku zwykłej żarówki. Jeden moduł LED może pracować nawet przez 7 lat. Co więcej, diody LED są odporne na wstrząsy i uderzenia. Ważne jest również to, że diody LED włączają się i wyłączają zaraz po przełączeniu włącznika, tutaj nie mamy żadnych opóźnień. Podczas pracy wydzielają znikome ilości ciepła, dzięki czemu ryzyko wystąpienia pożaru jest obniżone do minimum. Dodatkowo diody LED są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji takich, jak na przykład rtęć. Wysokie koszty montażu oświetlenia LED zwrócą nam się z czasem, w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Oświetlenie podszafkowe LED

Tego typu oświetlenie pozwoli nam na dokładne oświetlenie miejsca pracy i stworzy fajny klimat. Warto dobrać takie światło, które nie będzie zakłamywać kolorów. To jest kluczowy aspekt podczas przygotowywania potraw. Jak już wcześniej wspomniano, tego typu oświetlenie nie nagrzewa się, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia pożaru. Jednak podczas montażu pamiętajmy o tym, aby zamontować specjalne profile LED np. od producenta Klusdesign.pl, dzięki profilom uchronimy wzrok przed zbyt mocnym światłem emitowanym przez taśmy LED. Profile mogą mieć klosze mleczne, które zmniejszają intensywność światła lub przezroczyste, które oddają pełną intensywność światła diod LED.

Oprócz oświetlenia podszafkowego, możemy zamontować oświetlenie wewnątrz szafek, które rozproszy ciemność w głębokiej szafie. Praca przy odpowiednim świetle staje się zdecydowanie bardziej przyjemna.

Co ważne, w przypadku oświetlenia LED możemy zamontować włączniki z czujnikami ruchu lub bezdotykowe. Dzięki temu włączanie i wyłączanie światła staje się prostsze. Oprócz tego, tego typu oświetleniem możemy sterować przy pomocy sterowników i pilotów LED.