Malarstwo klasyczne, zgodnie z założeniami tego stylu nawiązuje do naśladowania najlepszych wzorów antycznych. Zasady sztuki klasycznej zostały stworzone w starożytnym Rzymie i Grecji. Podstawy sztuki klasycznej odrodziły się we Włoszech w XIV i XV wieku. W okresie tym, wielu znanych artystów stworzyło dzieła ponadczasowe, które zdobyły uznanie wielu następnych pokoleń. Do wybitnych artystów reprezentujących ten kierunek zaliczyć można: Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy Rafael Santi.

Malarstwo klasyczne jest bardzo cenione i nadal jest z przyjemnością eksponowane we współczesnych wnętrzach stylizowanych na retro. Obrazy klasyczne zdobyły powszechne uznanie pokoleń, bo jest to „prawdziwe malarstwo realistyczne” W malarstwie klasycznym, artyści perfekcyjnie tworzyli prace realistyczne, które idealnie odwzorowują proporcje i piękno ludzkiego ciała. Jest to malarstwo na najwyższym poziomie artystycznym i warsztatowym.

Z tego względu tradycyjne, klasyczne obrazy dekoracyjne bardzo dobrze wpisują się do klasycznych wnętrz i są często wybierane przez projektantów i klientów. Najczęściej, do salonu poszukujemy optymistyczne obrazy dekoracyjne, które nie tylko ocieplą nasz salon, lecz również przyciągną uwagę odbiorców. Stylowe, olejne obrazy dekoracyjne powinny być oprawione w ramy retro i zazwyczaj są eksponowane w centralnym miejscu naszego salonu.

Jak udekorować salon obrazami retro? Porady

Jeżeli decydujemy się na wnętrza klasyczne, to możemy wybrać meble retro, które powinny być dostojne, eleganckie, stylowe, ponieważ jednoznacznie zaznaczą styl naszego wnętrza. Przy projektowaniu wnętrza w stylu retro powinniśmy zadbać aby panowały w nim kolory klasyczne, neutralne, delikatne beże, pastelowe kolory, stonowane zielone czy jasno żółte kolory.

W takich wnętrzach, najlepszy wystrój ścian zapewnią nam obrazy w stylu retro. Dość często mamy dylemat, jaki obraz kupić i jak go dobrze wyeksponować. Bardzo dobrą koncepcją jest dekoracja ścian obrazami stylowymi (tutaj kolekcja Antyki24.pl), ponieważ jest ponadczasowa, nostalgiczna i nawiązywać będzie do wnętrz prowansalskich czy stylizacji shabby chic.

Do klasycznych wnętrz bardzo dobrze pasują stare fotografie z zabytkowymi samochodami, starymi pocztówkami, zegarami czy stylowym gramofonem, bo obrazki te przywołują wspomnienia z dawnych wspaniałych epok. Najlepiej pasującą tematyką do salonu to architektura, panująca moda z minionych, ulubionych epok, kwiaty, pejzaże, ciekawe scenki rodzajowe.

Duże obrazy retro powinniśmy eksponować na największej ścianie naszego salonu i powinny być zawieszone na wysokości naszego wzroku, aby były dobrze widoczne i nie były oderwane od kompozycji wnętrza.

Oprawa obrazów w stylu retro powinna być starannie dobrana i nawiązywać do kolorystyki i tematyki obrazu i stylistyki mebli. Jeżeli meble są wykończone fornirem lub inkrustowane z pięknym rysunkiem słojów to ramy do obrazów powinny być „z czeczotki”.

Jakie obrazy dekoracyjne wybrać do salonu?

Kupując obrazy dekoracyjne powinniśmy rozważyć: jakie obrazy pasują do stylistyki i kolorystyki naszego wnętrza, istniejących mebli i jaka tematyka i epoka przemawia do nas i jest zgodna z naszą osobowością.

Jest szereg dekoracyjnych reprodukcji, bardzo znanych artystów, które będą pasować do naszego salonu:

  1. Słoneczniki, Vincenta van Gogha
  2. Mleczarka, Jana Vermeera
  3. Mona Lisa, Leonardo da Vinci
  4. Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
  5. Miękkie zegary, Salvadore Dali
  6. Pocałunek, Gustava Klimta
  7. Wschód słońca, Claude Monet
  8. Spacer, kobieta z parasolką, Claude Monet
  9. Zielona Sukienka, Tamary Łępickiej.
  10. Tadeusz Styka Pola Negri

Jak obrazy stylowe – to tylko w ramie retro!

Obrazy stylowe powinny być oprawione w ramy retro, ponieważ oprawa zamyka obraz i powinna być zgodna z okresem powstania tej pracy. Obrazy stylowe były w tym okresie oprawiane w klasyczne ramy z głębią. Zwyczajowo, takie ramy były złocone szlagmetalem lub oryginalnymi płatkami złota, które z czasem pokrywała patyną, nadająca szlachetności naszej pracy.

Dość często, takie ramy posiadały ornamenty, które idealnie pasowały do dekoracyjnych prac barokowych. Bardzo duży wybór wzorów ram klasycznych, tradycyjnych, zdobionych możemy zobaczyć w Norland Oprawa Obrazów, Warszawa, ul. Zwycięzców 28 lok. 14.

http://oprawanorland.pl/

Możemy również skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących wyboru najlepszych wzorów ram pasujących do obrazów stylowych i komponujących się z naszym wnętrzem.