thermohouse3Snujesz plany o własnym domu? Bez względu na wielkość oraz architekturę budynku, bardzo ważną kwestią jest jak najniższe zapotrzebowanie na energię potrzebną do jego ogrzania. Energooszczędny dom pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze. O jakich oszczędnościach mowa? Jakich materiałów użyć do budowy? I w końcu, czy to naprawdę się opłaca?

Dlaczego domy energooszczędne cieszą się tak dużą popularnością?

Zainteresowanie domami energooszczędnymi ma związek przede wszystkim z ciągłymi podwyżkami cen energii, wysokimi kosztami ogrzewania, a także rosnącymi wymaganiami prawnymi. Od początku roku 2009 obowiązuje konieczność sporządzania świadectw energetycznych wszystkich budynków oddawanych do użytku. Ma to związek, m.in. z poprawą jakości środowiska. Z kolei, w roku 2012 zaczęły obowiązywać regulacje stanowiące, że charakterystyka energetyczna budynku, powinna pojawić się w dokumentacji już Ne etapie sporządzania projektu. Ww. regulacje prawne spowodowały, że inwestorzy zaczęli stosunkowo wcześnie, gdyż jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, interesować się zagadnieniem energooszczędności. Ponadto, musimy wziąć pod uwagę, że kolejne lata przyniosą następne zaostrzenia (rok 2017 i rok 2012).

Energooszczędność – co to w ogóle znaczy?

O energooszczędnym domu możemy mówić wtedy, gdy do jego budowy użyjemy wprawdzie materiałów nieco droższych aniżeli te standardowe, jednak w przyszłości przełoży się to na od 3 do 5 razy mniejszy pobór energii do jego ogrzania. Jednym z coraz modniejszych i chętnie wykorzystywanych sposobów budowy domu jest szalunek tracony. Technologia ta pozwala nie tylko na szybkie wznoszenie budynku, ale przede wszystkim na znaczne ograniczenie utraty ciepła – wykorzystanie systemu thermohouse oferowanego rzez firmę Cemex  http://cemexbeton.pl/produkty-specjalistyczne/thermohouse-dom-energooszczedny ograniczy starty ciepła przez ściany zewnętrzne aż o 30%.

Szalunek tracony – buduj energooszczędnie!

Wykorzystywanie technologii thermohouse to realne korzyści przede wszystkim w dwóch obszarach: energooszczędności oraz wygody i komfortu budowania. Dlaczego technologia ta wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z ociepleniem? Przede wszystkim z powodu wykorzystywanych surowców. Współczynnik przenikania ciepła Neoporu, a więc stosowanego w tej technologii materiału wynosi U=0,10 W/m2 (ściana grubości 45 cm) oraz wynosi U=0,15 W/m2 (ściana grubości 35 cm). Materiał ten pozwala także na wznoszenie ścian nie tak grubych, jak w innych systemach budowania, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokich wskaźników energooszczędności ciepła. Ponadto, w systemie thermohouse rezygnuje się z mostków termicznych na łączeniach szalunkowych, dokładnie izolując zarówno wieniec jak i belki nadprożowe. Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na szalunek tracony, dodatkowe ocieplanie budynku okaże się zbędne! Budowanie systemem thermohouse zapewnia także znaczną wygodę – wznoszenie trwa 2 razy szybciej niż przy zastosowaniu innych, tradycyjnych metod budowania, a wykorzystywane kształtki są lekkie i wygodne w transporcie. Możliwość betonowanie pompą przyspiesza i usprawnia proces budowy.

Budowanie z wykorzystaniem innowacyjnych technologii nie jest wyłącznie sposobem na sprostanie coraz bardziej wymagającym regulacjom prawnym. Wprawdzie, choć materiały mogą być nieco droższe, aniżeli te standardowe (ich cena jednak systematycznie maleje) to wygoda całego procesu budowy oraz znaczne oszczędności wliczone w przyszłe lata użytkowania budynku są argumentami, z którymi trudno dyskutować.