4843223893_e59e201ac7_oModne są nie tylko samochody, seriale i ubrania. Modne mogą być dzielnice, meble i stylowe aranżacje wnętrz

Modne są nie tylko samochody, seriale i ubrania. Modne mogą być dzielnice, meble i stylowe aranżacje wnętrz. Najlepiej dowodzą tego katalogi meblowe, które obecnie niczym nie różnią się od reklamówek odzieżowych czy motoryzacyjnych. Oczywiście wystrój pokoju, choć pozostawia duże pole do manewrowania, nie jest tak łatwy do zmiany jak płaszcz czy czapka, ale na pewno nie musi być jednakowy przez długie lata. Drobne dodatki można, a nawet powinno się, zmieniać sezonowo, kolory ścian i układ mebli raz na jakiś czas, wyposażenie – co kilka lat, choć najlepiej sukcesywnie wymieniać różne elementy.

Moda na meble. Brzmi to snobistycznie i, jak się wydaje, zarezerwowane jest dla wąskiej grupy pasjonatów, choć przekonanie to jest mylne. Być może dzieje się to bez naszej wiedzy, ale kanony estetyczne wyposażenia domu mają swoje cykle i zauważalnie wpływają na decyzje aranżacyjne każdego z nas. Dość przypomnieć kanon „babcinego mieszkania” – boazeria, przeszklone drzwi, ciężkie dywany i kanapy, meblościanka. Zna to każdy z nas. A początek XXI wieku? Wszechobecne drewno, okleina, plastikowe okna, rozkładane tapczany. W końcu obecny kanon – technologiczny minimalizm, biel i czerń, metal i szkło, taras i aneks kuchenny. Znacie to doskonale. Jednego dnia możecie się przejść do babci, rodziców i znajomych, różnicę dostrzeżecie gołym okiem.

Jakie elementy są zatem obecnie najmodniejsze? Do łask na pewno wracają elementy retro. Dawne robotnicze dzielnice przyciągają hipsterów, którzy chętnie zamieszkują odnowione, zrewitalizowane kamienice. Oczywiście poza oldschoolowym stropem czy przebijającymi na fragmencie ściany cegłami, mieszkania w niczym nie przypominają dawnych kamienic.

Tatuaże na ścianach to kolejny trend. Obrazy, płótna, a nawet zdjęcia w ramkach nie są już uznawane za ozdoby, a raczej zapychacze przestrzeni. Zdecydowanie atrakcyjniejsze są nałożone bezpośrednio na ścianę wzory. Co ambitniejsi mogą pokusić się o własnoręczne malowanie, niemniej bezpieczniej będzie nałożyć tzw. naścienny tatuaż. Plusem jest to, że można go w każdej chwili, bez większego problemu, zdjąć. Wybór wzorów jest coraz większy, a same tatuaże coraz bardziej rozpowszechnione. Do najpopularniejszych należą mapy, planety, karykatury zwierząt, panoramy miast czy cytaty.

Lakierowane drewno nas znudziło. Kilkanaście lat temu każdy pokój dziecięcy wyposażony był w drewniane biurko z kolorową okleiną, lakierowane półki i regały. Wyrośliśmy z tego i choć nadal lubimy elementy drewniane, czerpiemy z nich w zupełnie inny sposób. Jednym z najmodniejszych dodatków są meble „zrób to sam” z odnowionych drewnianych elementów przemysłowych: kanapy i stoły z europalet, łóżka z płyt OSB, taborety lub półki ze skrzyń na owoce. Wasi znajomi na pewno takie mają, prawda?

Wyposażenie mieszkania zależy w dużym stopniu od dostępności mebli i innych elementów, posiada jednak ogromny ładunek emocjonalny i poza funkcjonalnością, istotne okazuje się poczucie estetyki. Aranżacje wnętrz nie różnią się zatem pod tym względem od innych branż pozostających pod wpływem mody, a trendy wnętrzarskie zmieniają się równolegle z, choćby, modowymi. Można powiedzieć, iż razem z pokoleniami zmieniają się wnętrza naszych domów.