Czy tego chcemy, czy nie, worki foliowe towarzyszą nam na co dzień, będąc jednym z istotniejszych elementów wpływających na wygodę naszego życia. Często nawet nie zauważamy, jak wiele zawdzięczamy tym małym plastikowym torebkom chroniącym nasze drugie śniadanie przed zarazkami i światem zewnętrznym, trochę większym siatkom chroniącym nasze cenne zakupy, czy popularnym kieszonkom na ważne dokumenty, których zniszczenie pociągnęłoby za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Ważną kwestią jest dobór worków foliowych nie tylko pod kątem jakości, ale i przeznaczenia. Niektóre z nich bowiem świetnie chronią cenne dla nas przedmioty, ale już niekoniecznie nadają się do kontaktu z jedzeniem. Jak wobec tego podzielić worki foliowe i czym się kierować przy ich wyborze?

Worki i woreczki – jak je wszystkie rozróżnić?

1. Reklamówki i worki na śmieci — to nic innego jak stara, dobra folia polietylenowa. Woreczki HDPE to produkt o dużej gęstości i równie dużej wytrzymałości. Zdaniem producentów worków foliowych ten rodzaj folii jest najbardziej popularnym produktem, który zawsze i wszędzie znajdzie nabywców. Miękkie, a zarazem wytrzymałe worki foliowe z polietylenu stały się przebojem, któremu w okamgnieniu znaleziono całe mnóstwo zastosowań. O ile przeznaczenie worków na śmieci jest w tym momencie dość oczywiste, to popularne dziś reklamówki mogą pełnić funkcję praktycznego elementu ułatwiającego codzienne zakupy, jak i stać się wsparciem kampanii marketingowej — wszystko dzięki możliwości wykonania na nich estetycznego nadruku z logotypem danej firmy, lub konkretnego produktu.

2. Woreczki na jedzenie i do mrożenia — każdy szanujący się producent worków foliowych ma w swojej ofercie tak zwane woreczki śniadaniowe czyli przedmioty, które codziennie używany jest przez miliony Polaków. Wykonane są również z folii polietylenowej, lecz tym razem oznaczonej jako LDPE (niska gęstość) i posiadającej atest PZH stwierdzający, że są one odpowiednio dostosowane do kontaktu z żywnością. Zapakowane w nie jedzenie możemy zabrać do pracy lub zamrozić i odłożyć sobie na później.

3. Woreczki specjalnego zastosowania — coś pomiędzy twardszą folią a tą najbardziej miękką, czyli MDPE (średnia gęstość). Worki tego typu służą nam jako mocniejszy zamiennik standardowych foliówek i sprawdzają się np. w ogrodnictwie i transporcie oraz przechowywaniu produktów związanych z domem i jego otoczeniem. Pakuje się w nie między innymi pelet oraz ziemię ogrodową. Opakowania tego typu sprawdzają się również w przemyśle, przy kontakcie z twardymi i ostrymi przedmiotami.

Dopasowanie opakowania względem zastosowania

Kierując się tym oto małym przewodnikiem, z pewnością ułatwimy sobie kilka kwestii dotyczących zastosowania popularnych dziś worków foliowych, bez których nasze życie z pewnością byłoby nieco trudniejsze. Dobierając określone typy folii do konkretnych zastosowań, z pewnością unikniemy nie tylko przykrych wypadków związanych z zerwaniem się worka wskutek niedopasowanego obciążenia, ale i będzie nam dzięki temu łatwiej poruszać się po ofertach przygotowanych nam przez producentów worków foliowych. W końcu oferta ofercie nierówna.