photographer-455747_1280Najważniejszą rzeczą pracującego fotografa jest wyposażenie jego torby fotograficznej.

Nie powinno się ograniczać tylko do jednego aparatu i obiektywu. Warto mieć przy sobie zawsze kilka różnych, przygotowanych na zmieniające się warunki oświetleniowe czy awarię podstawowego zestawu. Oczywiście są także inne akcesoria fotograficzne, które są równie ważne w profesjonalnej pracy fotografa.

Statywy fotograficzne

Obowiązkowym elementem wyposażenia fotografa jest statyw. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie stabilnych zdjęć lub ujęć filmowych wymagających dłuższego przygotowania kompozycji. Nie można także zapominać o odpowiedniej głowicy, która umożliwi regulację kątów i położenia aparatu na statywie. Oprócz tego bardzo ważną rzeczą są wymiary po złożeniu oraz całkowita waga statywu. Aby był praktyczny powinien zajmować jak najmniej i ważyć mało a jednocześnie po rozłożeniu oferował duże pole do manewru.

Obiektywy

Odpowiedni zestaw obiektywów pozwala na znaczne poszerzenie oferty swoich usług. Możemy je podzielić na stało oraz zmiennoogniskowe. Te pierwsze są prostsze w wykonaniu dzięki czemu mają bardziej atrakcyjną cenę ale mniejsze możliwości. Obiektywy zmiennoogniskowe natomiast są bardziej uniwersalne i często wybierane jako podstawowe wyposażenie nowej lustrzanki.

Filtry

Wiele nowoczesnych aparatów fotograficznych posiada wbudowane funkcje kontroli światła nie są to rozwiązania pozwalające na całkowitą redukcję wszystkich odbić świateł. Również obróbka zdjęć zmniejszyła w pewnym stopniu zapotrzebowanie na filtry ale są sytuacje, w których filtry do obiektywów są niezastąpione. Filtry UV służą do osłabiania promieniowania UV generowanego przez lampy błyskowe. Mimo, że są one niewidoczne dla ludzkiego oka, mogą negatywnie odbić się na jakości powstałego zdjęcia. Filtry ND natomiast zmniejszają ilość światła wchodzącego do obiektywu co pozwala osiągnąć niepowtarzalny efekt eliminacji ruchomych elementów w obrazie.

Dobry sprzęt fotograficzny bardzo ułatwia pracę fotografa. Do niezbędnych akcesoriów można jeszcze zaliczyć karty pamięci, dodatkowe baterie oraz paski lub specjalne kamizelki. Dzięki nim długa praca podczas większego zlecenia nie jest męcząca a staje się przyjemnością.