top_ogrzewanie_podlogowe-6Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie podłogowe kojarzyło się z domami naprawdę bogatych ludzi, dziś już tak nie jest – jeśli chcemy się na nie zdecydować, nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania jest niemal tyle samo, warto więc poznać zalety i wady tej inwestycji. Poza tym dowiemy się najważniejszych rzeczy dotyczących tej formy ogrzewania. Zapraszamy do lektury!

Wodne czy elektryczne?

Już na samym początku, na etapie projektowania ogrzewania powinniśmy wiedzieć, jakie wybierzemy ogrzewanie: wodne czy elektryczne. Do ogrzewania elektrycznego potrzeba wielu kabli, folii i mat grzewczych. Pod wpływem działania prądu nagrzewają się i emitują ciepło. Drugie rozwiązanie – ogrzewanie podłogowe wodne składa się z sieci rur grzewczych, jakie podłączone są do pompy ciepła.

Na jakie się zdecydować? To zależy, co jest dla nas najważniejsze, bo jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe elektryczne, to warto wiedzieć, że jest ono bardzo efektywne, bo działa zaraz po uruchomieniu. Montaż to nie problem, gdyż ułożenie elementów grzewczych przebiega bardzo szybko. Koszty inwestycji nie są wygórowane, przykładowo nie musimy przeznaczać dodatkowego miejsca na źródło ciepła.

ico1_jaka_wylewka_na_ogrzewanie_podlogowe

Jeśli chodzi o drugie rozwiązanie, czyli ogrzewanie podłogowe wodne to na pewno ucieszą nas niskie koszty eksploatacji. Dzięki temu można efektywnie ogrzewać mieszkanie przy niskiej temperaturze wody (już przy 40 stopniach Celsjusza). Ponadto odłączone od zasilania ogrzewanie nie stygnie od razu, gdyż jeszcze przez długi czas podłoga jest ciepła.

Dlaczego warto?

Nieważne, jaki rodzaj ogrzewania podłogowego wybierzemy, warto poznać jego mocne i słabe strony. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, możemy być pewni dużej energooszczędności (w przypadku instalacji wodnej). Ma to związek z tym że temperatura wody zasilającej wynosi już około 40 stopni Celsjusza, w przypadku zaś tradycyjnego ogrzewania – aż 90 stopni.

top_ogrzewanie_podlogowe-5

Kolejną zaletą jest większa higiena. Co to oznacza? Takie ogrzewanie likwiduje problem pojawiania się drobinek kurzu. To wszystko dzięki emisji ciepła przez promieniowanie, nie zaś przez konwekcję, jak działa to w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Instalacja jest trwała i może działać bezproblemowo przez wiele lat. Oczywiście tak będzie, jak użyjemy do naszego ogrzewania najlepszych jakościowo materiałów. Najlepsze znajdziemy na stronie https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/ogrzewanie-podlogowe.html .

Ponadto ogrzewanie podłogowe (elektryczne lub wodne) można stosować jako podstawowe źródło ciepła, jak i uzupełniające. Na koniec warto wspomnieć o sporym komforcie cieplnym, gdyż taki równomierny rozkład temperatury to gwarancja, że w pomieszczeniu nie będzie miejsc za zimnych lub za ciepłych.

Łyżka dziegciu, czyli wady ogrzewania podłogowego

Oczywiście jak w przypadku każdej instalacji, tutaj także pojawiają się wady, które jednak nie powinny nas zniechęcić do wybrania tego rozwiązania. Problemem może być trudna instalacja, jak wybierzemy ogrzewanie wodne. Można uniknąć tego kłopotu, jak na taki system ogrzewania zdecydujemy się na samym początku – podczas projektowania domu. Problemem może być też utrudniona regulacja temperatury. Dzieje się tak przez powolne nagrzewanie się betonu i długie jego chłodzenie. Przez to dość ciężko precyzyjnie uregulować intensywność ciepła.

Ogrzewanie podłogowe to bardzo dobre rozwiązanie pasujące do każdego domu. Poznaliśmy jego silne i słabe strony, teraz od nas tylko zależy, czy się na nie zdecydujemy. Mamy nadzieję, że nasz artykuł w tym pomoże.