Sztuka robienia dobrych zdjęć, czy to takie trudne?
Żyjemy w czasach, w których zdjęcia oddają naszą codzienność. Może być ona mylnie interpretowana, ale sztuka robienia dobrych fotografii jest w cenie.
Niestety, ale większość amatorskich produkcji powstaje w warunkach ograniczonego komfortu. Wystarczy wspomnieć o kamerach w telefonie, złym ujęciu oraz tzw. selfie. Czasami problemem są nawet takie błahostki jak lampy błyskowe, które skutecznie zamazują rzeczywisty obraz.
Dlaczego profesjonaliści robią to lepiej?
Nie ma niczego złego w fotografowaniu, ale warto uznać ten proces za sztukę. Wraz z ilością zdjęć, rośnie nasza wprawa, ale także zakorzeniają się podstawowe błędy, których lepiej uniknąć.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa jakość naszych fotografii będzie odbiegała od standardów profesjonalistów. Mają oni do dyspozycji statywy fotograficzne, sprzęt o wysokiej kwocie zakupu oraz cały szereg obiektywów. Ciężko oddać te warunki przy ograniczonych środkach, ale warto stosować się do kilku porad, które pozwolą nam na polepszenie naszego kunsztu.
Kilka porad zdjęciowych
Bardzo ważnym elementem każdego zdjęcia jest oświetlenie oraz perspektywa. Unikajmy wieczornych scenerii, które nigdy nie będą korzystne. Starajmy się także wykonywać fotografie na odpowiedniej wysokości. Zbyt niskie ustawienie aparatu skutkuje słabym wyeksponowaniem naszych atutów. Nie wolno jednak popadać w przesadyzm i ustawiać nader wysoko obiektywu. Wtedy perspektywa także zanika.
Starajmy się określić nasze mocne strony oraz ukrywajmy słabości. Wypracujmy charakterystyczną minę z uśmiechem, która doda szczerości fotografii. Unikajmy selfie, na których widać naszą rękę. Powstały specjalne urządzenia, które umożliwiają zamocowanie telefonu komórkowego i wykonanie prawidłowego zdjęcia.
Przy każdym ujęciu powtarzajmy sekwencję kilkukrotnie. My tego nie widzimy, ale uzyskanie wyjątkowego obrazu to sztuka prób i błędów. Lepiej nie korzystać z lampy błyskowej, która psuje efektywność wizji. No i przede wszystkim sceneria, nie róbmy zdjęć na siłę.
Osobną kwestią jest umieszczanie ich na portalach społecznościowych. To jednak sprawa indywidualna. Jeżeli lubicie robić zdjęcia, nie bójcie się ich. Postarajcie się jednakowoż zachować profesjonalizm, aby uwieczniona mina posiadała przesłanie. Fotografie są bowiem pewnego rodzaju pamiątką po wydarzeniach.
Dodaj komentarz