Czy jeszcze kilkanaście lat temu ktoś pomyślałby, żeby zająć się nauką projektowania gier czy aplikacji internetowych? Albo projektowaniem ubioru czy wnętrz? Tego typu kierunki były zarezerwowane wyłącznie dla pasjonatów, którzy poprzez różne kursy, samodoskonalenie warsztatu na praktykach i stażach w pracowniach uczyli się zawodu. Dziś tego typu kierunki są już normą na uczelniach wyższych. Coraz śmielej wkraczają również do szkół średnich, aby coraz szybciej umożliwiać młodym ludziom naukę związaną z ich pasją.

Od czasu reformy edukacji i wprowadzenia nowej matury, edukacja w szkołach gimnazjalnych mocno się zmieniła. Nowy program nauczania wymusza na uczniach wcześniejsze decydowanie się na to, w jakim kierunku chcą iść i które przedmioty realizować w wymiarze rozszerzonym. I jak nie jest to trudne w przypadku osób, które wiedzą, że chcą w przyszłości zostać lekarzami, inżynierami budowalnymi lub prawnikami, problem pojawia się w przypadku osób uzdolnionych artystycznie lub chcących przekształcić swoją pasję (np. gry komputerowe) w przyszły zawód. Dla takich właśnie osób najlepszym wyjściem wydaje się być technikum, które pozwala na naukę zgodną z zainteresowaniami i zdobywania zawodu dużo szybciej niż po 5-letnich studiach.

Pasja a praca

W twojej głowie wciąż siedzą słowa mamy, która mówiła ci, że aby świetnie zarabiać, musisz mieć dobry i praktyczny zawód. Coś w tym bezsprzecznie jest, że lekarze i prawnicy zarabiają najwięcej. Nie wszystkim jednak jest pisane nimi zostać. Znaczna większość polskiej młodzieży w gimnazjum nie ma zielonego pojęcia kim chce zostać. Część z nich wie jednak, że nie ma ochoty iść do liceum, a później na studia. Chcieliby zacząć zarabiać wcześniej, na tym, co lubią robić. I tu pojawia się pytanie: czy takie dzieci skazane są na zawodówkę? Nie! Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest technikum, w którym zdobywają zawód i mają możliwość podejścia od matury (dzięki czemu mogą udać się na studia, gdyby zmieniły zdanie). To idealne rozwiązanie dla osób, które wiedzą, w jakim kierunku chcą podążać i z czym chcą wiązać swoją przyszłość.

Kucharz, informatyk, mechanik

Trzy zawody, które przychodzą do głowy zaraz po tym gdy usłyszymy „technikum”. Rzeczywiście, to najpopularniejsze kierunku wybierane przez polską młodzież. W związku z likwidacją liceów profilowanych, technika zaczynają przechodzić swoistą rewolucję i otwierać się na nowe zawody. Do oferty edukacyjnej dołączają technika architektury krajobrazu, odzieżowo-usługowe oraz kreatywne (jak nowopowstające Technikum Kreatywne w Szczecinie – szkolykreatywne.pl), które oferują między innymi specjalności związane z projektowaniem gier i aplikacji internetowych, w nowej ciekawszej formie. Czy jednak polska młodzież przekona się do tego typu szkół? Czas pokarze. Bezsprzecznie jednak jest to ścieżka warta uwagi.