oswietlenie-led-–-czy-naprawde-warto-je-stosowac_1Technologia LED powoli wypiera klasyczne żarówki. Zalety tego typu oświetlenia to ich żywotność i energooszczędność, odstrasza jednak ich cena. Czy rzeczywiście czy rzeczywiście lampy LED są lepsze od zwykłych i gdzie warto je stosować, to pytania, na które odpowiemy w poniższym tekście.

Mnogość rozwiązań

Szeroki wybór kolorów diod i ich wymiary pozwalają na ogromną ilość rozwiązań i zastosowań. Największą tego zaletą jest możliwość zainstalowania oświetlenia w miejscach gdzie tradycyjne żarówki nie byłyby możliwe do zamontowania. Taśmy LED, moduły, halogeny, czy LEDy o tradycyjnym kształcie żarówki – do wyboru do koloru. Specjalne obudowy jak np. plafon LED z castorama.pl umożliwiają całkowite zastąpienie LEDami oświetlenia całego domu. Żarówki i diody sprawdza się zarówno we wnętrzu domu jak i np. do oświetlenia ogrodu.

Trwałość i oszczędność

Żarówki typu LED znacznie przewyższają pod tym kątem klasyczne oświetlenie. Żywotność to główna zaleta LEDów – mogą one świecić ok 25 razy dłużej. Dzięki tej cesze nie tylko nabywasz trwałe i ekologiczne źródło oświetlenie ale i oszczędzasz na zakupie o wiele większej ilości tradycyjnych żarówek, które musiałbyś zakupić w czasie pracy jednej żarówki LED. Dodatkowo ten typ żarówek zużywa do 85% energii ze względu na niższy pobór energii. LEDy nie przepalają się gwałtownie, na ich żywotność nie ma zupełnie znaczenia częstotliwość zapalania i gaszenia, nie nagrzewają się jak tradycyjne żarówki oraz charakteryzują się krótkim czasem rozpalania do jasności – bez dodatkowego poboru prądu. Ten typ oświetlenia jest również odporny na niskie temperatury i wilgoć, świetnie więc sprawdza się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

oswietlenie-led-–-czy-naprawde-warto-je-stosowac_2

Nienaturalna barwa światła

Przyjęło się myśleć, że oświetlenie LEDowe jest równe „sztucznej”, zimnej barwie światła, która na dłuższą metę jest szkodliwa dla ludzkich oczu. Pora rozprawić się z tym mitem. Przede wszystkim to właśnie zimne światło jest odpowiednikiem naturalnego światła słonecznego (ok. 6500 – 7000 Kelvinów) ale przy takich parametrach oświetlenia w domu czułbyś się jak na sali operacyjnej. Tradycyjne żarówki mają zazwyczaj ok. 2700 K, a oświetlenie LED oscyluje tymczasem pomiędzy 2700 K a 7000 K, a więc barwa oświetlenia i jej wybór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji. Jeśli lubisz ciepłe światło, wybierz żarówki o niższym parametrze, jeśli bardziej odpowiada Ci zimne, wybierz spośród tych o zbliżonych parametrach do światła słonecznego.

oswietlenie-led-–-czy-naprawde-warto-je-stosowac_3

Kosztowny zakup

Oświetlenie LED nie jest tanie. I to główna wada tego typu żarówek i diod. Jednak biorąc pod uwagę wymienione wyżej zalety warto się zastanowić czy na dłuższą metę nie są one jednak lepszym rozwiązaniem. Zakup żarówki LED wraz z oprawą może być kosztowny, biorąc pod uwagę jednorazowy wydatek, jeśli jednak uwzględnimy ile zwykłych żarówek zużyje się w trakcie pracy jednej żarówki LED i o ile większy będzie pobór prądu – szala szybko przeważy na korzyść oświetlenia LED.