Drukowanie obrazów oraz z zdjęć w drukarce 3D
Drukarki 3D mają coraz więcej zastosowań. Początkowo traktowane były jako bardzo śmiałe posunięcie inżynierów i wynalazców i uważano je za urządzenia, które z pewnością będą należeć do przyszłości. Przyszłość ta jednak okazała się niezwykle bliska. Nie trzeba było długo czekać, aż drukarki 3D się rozprzestrzenią i spopularyzują. Obecnie najczęściej wykorzystywane są w medycynie, architekturze oraz we wszelkich dziedzinach związanych z designem; modą czy też produkcją biżuterii. Coraz częściej możemy słyszeć o druku żywności, zwłaszcza plany takie dotyczą udogodnień dla kosmonautów będących na misjach kosmicznych. Drukować można również wszelkie słodkości, zwłaszcza czekoladę, małe elementy, zabawki, klocki lego, a duże modele drukarek, wykorzystuje się nawet do drukowania domów (przykładem może być osiedle domów zbudowane, a raczej właśnie wydrukowane, w Szanghaju). Nie powinno więc nikogo dziwić, że druk ten zaczęto wykorzystywać również w sztuce.
Obrazy w 3D
Obrazy w 3D to temat dość kontrowersyjny. Oczywiście, jeżeli chcemy wydrukować swój obraz, nie ma w tym niczego ani dziwnego, ani nieetycznego (choć oczywiście nie jest to praca ręczna). Można jednak przyjąć, że sztuka próbuje dopasować się do obecnych realiów. Problem jednak rozpoczyna się w miejscu, gdzie druk w technologii przestrzennej, zaczynamy łączyć z idealnym kopiowaniem bardzo znanych obrazów – co jest już możliwe.
O co chodzi?
Tim Zaman, holenderski naukowiec, opracował metodę, która pozwala na stworzenie wiernej kopii dzieła za pomocą skanera laserowego. Kopia dotyczy zarówno samej tekstury jak i pociągnięć pędzla. Tak przygotowana kopia może zostać wydrukowana przy pomocy drukarki 3D, tworząc idealną reprodukcję. Kopia dzieła tworzona jest przez przesuwającą się głowicę drukarki, która nakłada poszczególne warstwy.
Zdjęcia z drukarki przestrzennej
Zdjęcia z drukarki 3D można zaliczyć do prawdziwej rewolucji w branży fotograficznej. Oczywiście, nie każdemu będzie się to podobało. Wśród fotografów jest bowiem bardzo duża grupa tych, którzy nie lubią i nie uznają żadnej ingerencji techniki w dzieło fotograficzne. Pomysł druku zdjęć w technologii 3D nie jest zupełnie nowy, jednak dopiero od niedawna został wykorzystany na większą skalę. Warto wspomnieć w tym miejscu o Instructablets, gdyż to ich zespół wymyślił technikę druku zdjęć w drukarce przestrzennej (przykładowe wydruki można zobaczyć na stronie http://www.instructables.com/id/3D-Printed-Photograph/). Jak to działa? Druk, w niektórych miejscach jest wyższy, a w niektórych niższy. Wysokość zależy od poziomu jakości piksela na zdjęciu. Obszary najjaśniejsze zyskują bardzo mało materiału, każdy obszar ciemniejszy z kolei jest wyższy. W ten sposób powstaje trójwymiarowość zdjęcia, a raczej płaskorzeźby, która jest wierną kopią oryginalnej fotografii. Co zaskakujące, efekt nie jest widziany na pierwszy rzut oka – do pełnej wizualizacji potrzebne jest podświetlenie zdjęcia od tyłu. Światło przebijające się mocniej przez cieńsze warstwy da prawdziwy wymiar 3D.
Więcej informacji na temat drukarek 3d dostępne na stronie: cadxpert.com.pl
Dodaj komentarz