Jak optycznie powiększyć łazienkę?
Mała łazienka to problem wielu właścicieli mieszkań. Na szczęście dzięki różnym trikom aranżacyjnym, można optycznie powiększyć pomieszczenie. Oto kilka porad, jak to zrobić.
Mała przestrzeń bywa uciążliwa dla mieszkańców, szczególnie w takim pomieszczeniu, jak łazienka, w której spędzamy ponad 6 miesięcy naszego życia na czynnościach związanych z myciem, a 3 miesiące poświęcamy toalecie, jak zbadali naukowcy z Wielkiej Brytanii. Przebywanie w ciasnej łazience może być nie tylko niewygodne, ale wpływa również negatywnie na nasze samopoczucie. Dlatego warto wykorzystać różne sztuczki aranżacyjne, by optycznie powiększyć małe pomieszczenie.
Dobierz odpowiedni kolor
Kolor najmocniej oddziałuje, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Dzięki niemu, można również sprawić, że mała łazienka wyda się być o wiele większa, niż w rzeczywistości. W takim przypadku warto postawić na jasne barwy – biel, ale również beże, błękity oraz inne odcienie tzw. zimne, które optycznie oddalą ściany. Jeśli już chcemy zastosować ciemne barwy, można ich użyć jako niewielkie dodatki i zdobienia. Ta sama zasada dotyczy także płytek na ścianie – również powinny być jasne, a do tego z połyskiem, ponieważ będą odbijały światło, co również optycznie poszerzy powierzchnię pomieszczenia i nada mu głębię.
Wykorzystaj potencjał luster
Lustra łazienkowe z oświetleniem mają wyjątkową moc poszerzania przestrzeni, należy tylko umiejętnie je usytuować w pomieszczeniu. Lustra potrafią zwielokrotniać powierzchnię. Można zawiesić lustro naprzeciwko drzwi wejściowych, a wtedy odbita przestrzeń korytarza optycznie wydłuży łazienkę. Warto również zamontować układy luster – usytuowane naprzeciwko siebie, tworzą efekt nieskończonego odbicia. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest montowanie luster na suficie, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się być wyższe.
Inne triki w aranżacji
Jest jeszcze wiele innych rozwiązań, które pomogą optycznie powiększyć łazienkę, a przy okazji będą doskonale komponowały małą przestrzeń. Przede wszystkim nie wolno zapominać o odpowiednim oświetleniu, które nie tylko buduje nastrój, ale również wpływa na postrzeganie całej przestrzeni. Mała łazienka wymaga silnego światła, które należy z dużą rozwagą rozplanować. Oprócz górnego oświetlenia, trzeba zadbać o dodatkowe kinkiety, a nawet o podświetlanie taśmami ledowymi podłogi lub wanny. Optycznie poszerzyć łazienkę można także, wykorzystując ułożone poziomo prostokątne płytki ceramiczne, najlepiej jak największe, a także starając się jak najmniej zasłaniać podłogę.
Zaaranżowana z pomysłem łazienka może nie tylko stać się nowoczesnym, oryginalnym wnętrzem, ale także może nagle „urosnąć”, dzięki opisanym powyżej rozwiązaniom, o których warto pamiętać.
Dodaj komentarz