Pierwsze ściemniacze oświetlenia były już znane nieco ponad sto dwadzieścia lat temu, jednak nie znalazły szerszego zastosowania. W naszym kraju były bardzo popularne w okresie PRL-owskim, gdzie w grę wchodziły zarówno kwestie ekonomiczne, jak i charakterystyczny dla tego czasu wystrój mieszkań. Współcześnie wracają do łask, lecz bynajmniej nie z powodów oszczędności, a raczej dla stworzenia pożądanego klimatu w mieszkaniu, a także sporej ilości dodatkowych opcji.

 

Instalacja i funkcjonowanie ściemniaczy oświetlenia

Tą kwestią nie powinien nikt się przejmować, gdyż sam ściemniacz oświetlenia jest swojego rodzaju urządzeniem połączonym z włącznikiem światła. W najbardziej zaawansowanych urządzeniach tego typu stosuje się niewielkie urządzenie montowane na przewodzie, jednak jest to rzadkością, a instalacja nie sprawia trudności. Jeżeli chodzi o zasadę działania, to najprościej wytłumaczyć to jako regulację prądu, który przepływa przez układ połączony z konkretnym źródłem światła. Współcześnie jednak są to układy nieco bardziej skomplikowane, a wynika to bezpośrednio z możliwości ich reakcji na dźwięk lub sieć bezprzewodową, czyli WI-FI.

Z jakimi żarówkami można stosować ściemniacz oświetlenia?

Na pewno z klasycznymi, często określanymi jako „wstrząsoodporne”. Ich prostota umożliwiała łatwą regulację prądu, jednak wcale nie wpływało to zmniejszenie jego zużycia, ponieważ tę energię pochłaniały same ściemniacze. Zastosowanie ich do żarówek halogenowych pozwoliło na znaczne zwiększenie ich żywotności, nawet do 70%! Jak widać, potrzebowano czasu, aby odkryć, że za szybkie zużywanie się halogenów odpowiada temperatura wywoływana dużym nakładem energii. Inaczej ma się sprawa przy świetlówkach, których wytrzymałość i parametry są dość specyficzne, wymagają ściemniaczy specyficznie zaprojektowanych dla tego typu żarówki. Pozostaje jeszcze kwestia świateł LED. Tutaj spotkamy się z najbardziej zaawansowanymi urządzeniami sterującymi. W ich przypadku nie zmieni się ani zużycie prądu, ani wydajność, gdyż już z niego korzystają, jednak pozwalają na bardzo precyzyjne sterowanie strumieniem światła, który pozwala na stworzenie dokładnie takich warunków świetlnych, na jakie mamy w danej chwili ochotę.

Ściemniacz oświetlenia to współcześnie bardziej gadżet służący do dostosowywania warunków w pomieszczeniach niż sposób na oszczędności jak za dawnych czasów. Warto rozważyć zakup tego małego urządzenia, jeżeli zależy nam na stworzeniu w swoim mieszkaniu klimatycznego nastroju.

Ofertę na ściemniacze oświetlenia znajdziecie na stronie produecnta Zamel.pl.