Dokąd wywożone są nasze śmieci?

Czy zastanawiałeś się kiedyś co dzieje się ze śmieciami, które wyrzucasz do kosza na odpady? Dokąd są wywożone i jak to się dzieje, że z butelek po wodzie mineralnej powstają doniczki lub inne przedmioty? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące drogi, jaką przechodzą nasze śmieci znajdziesz w poniższym artykule.
Gdy wyrzucamy śmieci do koszy ulicznych, do osiedlowych kontenerów na śmieci lub do przydomowych pojemników na odpady komunalne, odbiera się śmieciarka i wtedy zaczyna się drugie życie naszych odpadków.

Na początku: sortownia

Zebrane z miast i wsi śmieci trafiają do lokalnych sortowni, gdzie są dzielone na odpowiednie frakcje: plastik, szkło, metal, odpady zmieszane itp. Znaczącym ułatwieniem jest sytuacja, gdy do sortowni trafiają śmieci już posegregowane przez mieszkańców. Każdy z nas może segregować śmieci we własnym domu, wrzucając odpadki do oddzielnych pojemników. Segregując śmieci pamiętajmy, aby do specjalnych pojemników na odpady posegregowane nie trafiały nigdy rzeczy zanieczyszczone.
Koniecznie też trzeba pamiętać o tym, aby nie wrzucać tam zakręconych butelek. Pracownicy sortowni muszą wszystkie takie butelki odkręcać. Wszystko przez to, że zakręcona butelka nie może zostać zgnieciona przez maszynę zgniatającą posegregowane butelki w jedną miazgę. Istnieje jeszcze jeden powód, dla których należy odkręcać butelki przed ich wyrzuceniem: butelka zwykle jest zrobiona z innego rodzaju surowca niż nakrętka, dlatego też przetwarzanie butelek odbywa się oddzielnie od przetwarzania zakrętek i trzeba oddzielić od siebie te elementy.
Podobnie jest z rzeczami takimi jak notesy czy segregatory: jeśli nie usuniemy z nich metalowych części (zszywki, spinki), wówczas będą musieli zrobić to pracownicy sortowni, bo papier z domieszkami metalu nie nadaje się do wrzucenia do maszyny mielącej ten surowiec.

4

Pojemniki na odpady segregowane, fot. Eco-Market

Z sortowni do fabryk

Gdy pracownicy sortowni podzielą już wszystkie odpady na odpowiednie frakcje, może zacząć się proces sprzedaży posegregowanych surowców. Firmy produkcyjne skupują surowce z sortowni, bo jest to dla nich opłacalne źródło pozyskiwania tworzywa służącego do wytwarzania rzeczy, które dystrybuują następnie na rynku. Fabryki produkujące opakowania skupują plastik z sortowni i wytwarzają z nich doniczki, plastikowe pudełka i wiele innych przedmiotów. Z butelek po wodzie (PET) można robić namioty, ubrania polarowe, a także plandeki.

…i do kompostownika

Śmieci, które nie podlegają segregacji i które mają pochodzenie organiczne (odpady po jedzeniu, zanieczyszczona tektura) trafiają na składowiska, które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach. Są to specyficznego rodzaju kompostowniki. Tam śmieci są przechowywane przez 4 miesiące do czasu, aż powstanie z niego naturalny nawóz. Jest to nic innego jak nawóz, który możemy wytwarzać sobie za pomocą przydomowych kompostowników. Leżakowanie śmieci w zamkniętym pomieszczeniu przez 4 miesiące odbywa się w specjalnych warunkach, pod nadzorem. Wszystko po to, aby składowiska tego rodzaju nie stanowiły zagrożenia epidemiologicznego. Nawoź wytwarzany w ten sposób nie służy nigdy do sprzedaży dla klientów detalicznych. Zwykle jest on przeznaczany do rekultywacji terenu oraz do nawożenia roślin energetycznych.
0

Przydomowy pojemnik na śmieci segregowane, fot. Eco-Market

Tworzenie opału ze śmieci

Śmieci, które można spalić wytwarzając przy tym stosunkowo dużą ilość energii mieli się na proszek, który trafia do na przykład do cementowni, gdzie jest palony w specjalnie do tego przystosowanych wielkich piecach. Odpady nadające się do przerobienia na taki energetyczny proszek to między innymi tekstylia, styropian, tworzywa sztuczne, a także papier, drewno i opakowania tekturowe. Opakowania tekturowe stanowią mają największy udział w tworzeniu takiego proszku. Niemal cała strefa handlowa opiera się o używanie tektury – to właśnie w opakowania tekturowe pakuje się wszelkiego rodzaju towar, który wędruje do sklepów.

Do odpadów, z których wytwarza się proszek energetyczny, dodaje się rozdrobnione części opon. Według ekspertów, opony znacząco zwiększają moc energetyczną paliw.

Palenie opon i innych materiałów w takich ilościach wydaje się ciosem dla środowiska naturalnego. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli mamy do wyboru dwie opcje radzenia sobie ze zbędnymi odpadami: albo wyrzucać je na wysypisko śmieci, albo przerobić i spalić w cementowni, to druga opcja jest zdecydowanie bardziej korzystna dla środowiska. Całkowicie inną kwestią jest to, że nie powinniśmy produkować tak wielkiej ilości opakowań i przedmiotów – w wielu przypadkach zupełnie nam niepotrzebnych. Bo czy naprawdę potrzebujemy cukierków opakowanych w folię, tekturowe pudełko i w środku w kolejną folię?
5

Pojemnik na odpady zmieszane, fot. Eco-Market

Dlaczego wysypisko jest tą gorszą opcją?

Opisanemu wyżej procesowi segregacji i przetwarzania odpadów podlega w naszym kraju tylko 10% wszystkich śmieci. Reszta, czyli 90% bezpośrednio z przydomowych pojemników na śmieci, trafia na wysypisko. Jest to skrajnie niekorzystna proporcja. W krajach, w których istnieje już sprawnie działający system recyklingu proporcje te są dokładnie odwrotne i właściwie można powiedzieć, że Niemcy lub Wielka Brytania budują sobie powoli kapitał gospodarczy oparty w jakiejś cząstce na odzyskiwaniu wyprodukowanych surowców.

Wysypisko śmieci powinno stanowić ostateczność i marginalny element w łańcuchu gospodarowania odpadami. Wysypisko to nic innego jak wielki nasyp, częściowo zanurzony w dole. Trafiają na nie śmieci nieposegregowane, niesprawdzone pod żadnym kątem. Dlatego na wysypiskach mogą znajdować się dokumenty, przedmioty niebezpieczne, odpady medyczne, a nawet, jak pokazują kroniki kryminalne…ludzkie zwłoki.

Pozyskiwanie energii cieplnej z wysypisk

Nad wysypiskami powstaje tak zwany gaz wysypiskowy: łatwopalny, o nieprzyjemnym zapachu, który rozprzestrzenia się niekiedy na duże odległości. Jest to gaz pochłaniający tlen, zatruwający wody powierzchniowe i zanieczyszczający atmosferę. Na niektórych wysypiskach śmieci zamontowano instalacje, dzięki którym możliwe jest wychwytywanie takiego gazu i wykorzystywanie go do wytwarzania energii. Ocenia się, że z wysypiska o powierzchni 15 Ha można uzyskać mniej więcej 40 GWh energii. Jest to bardzo pozytywny przelicznik, jednakże wciąż nie mamy wystarczającego zaplecza technologicznego, aby móc budować wspomniane instalacje wychwytujące na szeroką skalę.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pojemniki metalowe na odpady segregowane, fot. Eco-Market

Segregacja śmieci naprawdę ma sens!

Biorąc pod uwagę te defekty systemowe, należy dojść do wniosku, że warto posłuchać ekspertów nakłaniających od lat do segregowania śmieci na poziomie lokalnym: w każdym pojedynczym gospodarstwie domowym i w każdej firmie. Każdy z nas generuje w dzisiejszych czasach niesamowite ilości śmieci. Warto zrobić coś dla Ziemi i zainwestować czas oraz energię na segregowanie odpadów. Wystarczy wejść na stronę internetową firmy, która odbiera od nas śmieci i przeczytać jak dokładnie segregować odpadki. Przydatne będą także specjalne pojemniki na śmieci. Te domowe lub biurowe trzeba kupić we własnym zakresie. Natomiast osiedlowe kontenery zbiorcze na segregowane odpady powinny być obowiązkowo dostarczone przez administratorów osiedli lub budynków,w których mieszczą się nasze zakłady pracy i firmy. Więcej o tym jak zapełniać kosze na śmieci tutaj.