1. Profile, listwy elewacyjne – przycinanie

Pierwszym krokiem montażu profili elewacyjnych jest pomiar światła otworu okna. Na elewacji zaznaczamy miejsca klejenia, można także zamontować listwę prowadzącą (pomagającą w utrzymaniu profilu w miejscu przez związaniem się kleju).

Listwy elewacyjne zawsze przycinamy, nie przyklejamy ich w formie otrzymanej od producenta – miejsca łączeń mogą nie mieć kąta prostego lub mogą być zabrudzone. Zaleca się odcięcie ok. 1 cm od krawędzi.

Jeżeli producent nie wskazał najlepszego sposobu, to profile i listwy elewacyjne należy przycinać narzędziami takimi jak: piła do drewna, piła do metalu, ewentualnie nóż. Jeżeli profile elewacyjne będą przycinane pod kątem, sięgamy po piłę ukośną z przyrżnią (która przeznaczona jest do przycinania elementów pod ustawionym na niej kątem).

2. Profile elewacyjne – przyklejanie

Zanim przystąpisz do klejenia profili elewacyjnych, upewnij się, że podłoże jest możliwie równe, suche, odtłuszczone i niezakurzone. Montaż należy przeprowadzać w temperaturze od 5 do 35 stopni Celsjusza. Profile elewacyjne przyklejamy do podłoża za pomocą klejów do zatapiania siatki lub przyklejania płyt styropianowych, dostępnych w sklepach z materiałami budowlanymi.

Klejenie profili elewacyjnych – krok po kroku

  • Za pomocą gładkiej pacy nanieś klej na tylną część profilu;
  • Za pomocą pacy zębatej nanieś klej na zaznaczone miejsca na elewacji;
  • Dociśnij posmarowany klejem profil do ściany, jak najdokładniej i jak najmocniej;
  • Nadmiar kleju zbierz szpachelką lub gąbką zamoczoną w roztworze wody, jednak nie doprowadź do powstania ubytków – w takim przypadku wypełnij dokładnie wypełnij wszelkie szczeliny (zwłaszcza na styku profili oraz profili ze ścianą);
  • Aby dodatkowo uniknąć przesunięcia profilu, zanim klej się zwiąże, możesz przybić go gwoździem od strony czoła – gwóźdź usuwamy po związaniu kleju, a ślad po nim szpachlujemy;
  • W przypadku dużych profili (jak np. gzyms) gwoździe to za mało – takie elementy zabezpieczamy stałym dyblem (za pomocą kołków szybkiego montażu lub do styropianu, ewentualnie drutu ocynkowanego fi10);
  • Od razu po przyklejeniu profilu jeszcze raz sprawdź, czy po montażu nie powstały nigdzie szczeliny – jeśli tak się stało, wypełnij je klejem, wymodeluj szpachelką.

3. Profile, listwy elewacyjne – łączenie (spoinowanie)

Po przyklejeniu profilu na zewnętrzne jego krawędzi należy nanieść dodatkową warstwę kleju z dodatkiem emulsji elastycznej. Warstwa ta powinna mieć ok. 4-5 mm, nadmiar zbieramy szpachelką. Pozostawiamy całość do wyschnięcia (ok. 8-10 godzin). Po pełnym wyschnięciu łączenia szlifujemy za pomocą papieru ściernego – aż do uzyskania odpowiednio gładkiej powierzchni.

W przypadku spoinowania niektórych elementów sztukaterii zewnętrznej (np. gzymsów czy pilastrów) zaleca się dodatkowo wtopić siatkę zbrojeniową, a następnie zagruntowanie elementów.

4. Profile elewacyjne – malowanie

Do malowania profili i listew elewacyjnych stosujemy jedynie farby fasadowe oraz specjalne impregnaty, odporne na czynniki atmosferyczne. Malowanie należy przeprowadzić bezpośrednio po zamontowaniu elementów sztukaterii zewnętrznej, dzięki czemu od razu niegroźne im będą deszcze, mocne słońce i inne zmiany pogodowe.