Funkcjonalna łazienka to taka, w której przestrzeń jest odpowiednio zagospodarowana. To nieprawda, że niewielkie pomieszczenia są z góry skazane na porażkę.

Nawet najmniejsza łazienka może stanowić stylowe i funkcjonalne miejsce, w którym z przyjemnością oddamy się codziennym zabiegom higienicznym oraz relaksującej kąpieli po długim i męczącym dniu pracy. Dzisiaj słów kilka o prostych sposobach na funkcjonalną łazienkę.

Lusterka do łazienki – lustereczko, powiedz przecie…

Lusterka do łazienki to obowiązkowy element tego pomieszczenia – co do tego raczej nikt nie będzie miał wątpliwości. Dobór modelu zależy przede wszystkim od naszego indywidualnego gustu oraz stylu, w którym została urządzona łazienka. Niemniej jednak zgoła odmiennym zagadnieniem jest sposób montażu lusterka. W łazience najlepiej spisują się lusterka naścienne. Powinny zostać umieszczone w takim miejscu, aby zapewnić właściwe oświetlenie światłem naturalnym. Wskazane jest także umieszczenie lampki nad lustrem, aby zagwarantować odpowiednie oświetlenie w każdych warunkach. Nieco bardziej designerską propozycją są stojące odpowiedniki. Tego typu lusterka do łazienki zazwyczaj służą jako dodatkowe, wykorzystywane do wykonania makijażu przez kobiety czy też golenia przez mężczyzn.

Półki do łazienki – właściwa organizacja przestrzeni

W łazience rzadko mamy miejsce na to, aby móc pozwolić sobie na pojemne szafki. W takich przypadkach z pomocą przychodzą półki do łazienki. Są one dostępne pod różnymi postaciami. Wyróżniamy modele narożne, tradycyjne, na wannę oraz w formie regału. Niektóre z nich mogą być dodatkowo wyposażone między innymi w wieszak na ręcznik. Mogą być wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych, chromowanej stali nierdzewnej, a także z zaimpregnowanego drewna. Wszystkie te materiały odporne są na wysoką temperaturę oraz wilgotność powietrza panujące w łazience.

Stojaki i wieszaki na ręczniki – pełna organizacja przestrzeni

Pomimo tego, że w łazience najczęściej znajdują się grzejniki szczebelkowe, na których z powodzeniem możemy powiesić ręczniki po kąpieli, obowiązkowym elementem pomieszczenia powinny być również stojaki lub wieszaki na ręczniki. Grzejnik, na którym znajduje się mokry ręcznik, nie jest tak samo produktywny, przez co pomieszczenie jest słabiej ogrzewane. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w okresie grzewczym. Stojaki i wieszaki na ręczniki pomagają we właściwej organizacji przestrzeni łazienkowej. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżniamy te wykonane ze stali nierdzewnej oraz zaimpregnowanego drewna. Rzadziej spotykane są te wykonane z tworzyw sztucznych.

Zasłony prysznicowe – koniec z zachlapaną podłogą po kąpieli

Zasłony prysznicowe wykorzystywane są głównie po to, aby uchronić płytki od zachlapania, a tym samym ograniczyć ryzyko poślizgnięcia się w łazience. Stosuje się je zarówno w przypadku otwartych prysznicy, jak i prostych wanien. Obok swojej praktycznej funkcji, mogą one być także atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Zasłona prysznicowa nie musi być nudna. Mogą ją zdobić różnorodne wzory oraz motywy. Na przykład pływające w oceanie kolorowe ryby lub delfiny, dmuchawce, kwiaty, kamienie, motywy SPA, flamingi, rozgwiazdy, motyle oraz wiele innych.

Pojemniki i kosze na pranie – dopełnienie całości

Kosze na pranie dostępne są pod postacią różnorodnych modeli – od tradycyjnych wiklinowych pojemników, przez torby z uchwytami, po kosze 2 w 1 w kształcie pufy. Ich obecność jest obowiązkowa w każdej łazience. Ostateczny wybór modelu zależy jednak od indywidualnych preferencji oraz ogólnego wystroju łazienki.