Wypełnianie Pitu raczej dla żadnego podatnika nie jest przyjemnością. Na szczęście, całą procedurę można sobie ułatwić za sprawą e-deklaracji składanych przez internet. Jak tego dokonać? O jakich kwestiach podczas rozliczenia Pit online warto pamiętać?

 

Ważne kwestie i terminy obowiązujące podatników

Osoby rozliczające się ze skarbówką na podstawie Pitu-37, a więc otrzymujące dochód z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło i umowy-zlecenie, mają na to czas do 30 kwietnia. Z kolei osoby rozliczające się za ubiegły rok na podstawie formularza Pit-28, czyli osoby czerpiące korzyści z najmu i dzierżawy, a także prowadzące swoją działalność gospodarczą, mają na to czas do 31 stycznia.

 

Sprawy, o których nie może zapomnieć przedsiębiorca

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą muszą przesłać w formie papierowej do właściwego sobie urzędu skarbowego Pit-11. Ewentualnie mogą to zrobić do końca lutego w formie elektronicznej. Ważną kwestią jest również przesłanie formularza Pit-11 swoim pracownikom. Zaniechanie tego obowiązku wiąże się z karami prawno-skarbowymi, dlatego – dla własnego dobra – lepiej pilnować ustawowych terminów i się do nich stosować.

 

Pit 2017 – o czym należy pamiętać? Jak rozliczyć Pit?

Większość pracowników do końca lutego tego roku otrzyma od swojego pracodawcy Pit-11. Gdy już mają go w ręku, mogą złożyć Pit-37 do fiskusa. Osoby, które nie chcą rozliczać się z małżonkiem lub małżonką, wcale nie muszą tego robić – mogą wypełnić Pit samodzielnie. Dobrym pomysłem ułatwiającym wypełnienie deklaracji podatkowej są programy dostępne w internecie. Można również posłużyć się formularzami interaktywnymi, które znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów. Do poprawnej wysyłki Pitu do urzędu skarbowego musimy ściągnąć na swój komputer niezbędne wtyczki, m.in. Acrobat Reader, dostępny również na stronie MF.

Przekazanie 1% darowizny na organizacje charytatywne

Rozliczenie Pit 2017 daje oczywiście możliwość przekazania 1% podatku każdemu podatnikowi, również emerytom i rencistom. Określoną kwotę nieprzekraczającą 1% możemy przekazać dla organizacji lub na konkretny cel przez nią realizowany. Musimy tylko podać w Picie jej numer KRS. Pamiętajmy, że przekazać 1% podatku możemy tylko wtedy, gdy dany podmiot jest wpisany na listę organizacji pożytku publicznego, którym wolno przekazywać środki finansowe na działalność i realizację celów statutowych. Warto pamiętać, że rozliczając pity 2017 przez internet, również możemy przekazać 1% na cele charytatywne.