Ramy obrazoweBiblioteka powinna nie tylko być przyjazna dla dorosłego czytelnika, ale także dla najmłodszych. Musimy myśleć o dobrych rozwiązaniach trafiających do dzieci, gdyż to one za kilka lat będą kolejnymi osobami odwiedzającymi bibliotekę w poszukiwaniu książkowych pozycji. Trzeba pomyśleć o rozwiązaniach, które pozwolą maluchom zaprzyjaźnić się z książkami i czasopismami. Gdy tak się nie stanie, możliwe że zyskamy kolejne osoby szerokim łukiem omijające instytucje kultury. Dobrym pomysłem jest również prezentowanie prac lokalnych artystów, serii zdjęć lub innych tematycznych wystaw.

Sposoby na malucha

Jak możemy zagospodarować przestrzeń z myślą o naszych pociechach? Od razu nasuwa się tutaj pomysł Kącika Najmłodszego Czytelnika, będący kolorową oazą dla podekscytowanych maluchów. Podczas gdy rodzice wybierają książki lub korzystają z czytelni, ich pierworodni zajmują się kolorowaniem, rysowaniem i zabawami. Pozwala to stworzyć w nich pozytywne skojarzenia z tym miejscem.
Co dalej? Czemu by nie wykorzystać tych dzieł młodocianej sztuki, która powstaje w tym magicznym kąciku na korytarzach! Organizacja konkursu artystycznego dla dzieci również jest świetnym sposobem promocji biblioteki wśród najmłodszych, a prace stworzone na tę okazję możemy wyeksponować w pomieszczeniach. Dzieci poczują się docenione, rodzice dumni, a biblioteka zyska trochę koloru.

Prezentacja nie mniej ważna!

Istnieje wiele możliwości zaprezentowania obrazów, rysunków lub grafik. Zaproponuję tutaj trzy nowoczesne i jak najmniej ingerujące w powierzchnię ściany opcje. Są one nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim prezentują się bardzo elegancko, intrygująco i estetycznie. Na pewno każdy gość instytucji zatrzyma się chwilę i sporzy na naszą galerię.

System zawieszeń obrazów

W jego skład wchodzi specjalna szyna przywiercana do sufitu lub ściany, która jest elementem podtrzymującym całą resztę systemu. Jest to jedyna rzecz ingerująca w pomieszczenie. Grafiki wieszamy na haczykach, które są zamocowane na nylonowych lub stalowych linkach, których położenie można z łatwością zmienić. Możemy z łatwością manipulować konstrukcją, gdy nam się opatrzy. Możliwości są dwie: góra-dół i prawo-lewo. Obrazki mogą być rozmieszczone na różnych wysokościach i różnych odstępach w zależności od tego, w jaki sposób chcemy przedstawić dane prace. System zawieszeń obrazów to rozwiązanie, które nie wiąże się z koniecznością reperacji ściany po szkodach wyrządzonych przez np. gwoździe.

Szyny Dacapo

Kolejna bardzo praktyczna możliwość zawieszania i świetnego prezentowania naszych zbiorów, map lub małych wystaw. Jest to szyna do podwieszania pojedynczych arkuszy na ścianie. Jednak fakt, że każdy może z łatwością dopiąć kartkę papieru, sugeruje że ta szyna jest wręcz stworzona do Kącika Najmłodszego Czytelnika, gdzie ten z łatwością nasz Maluch sam dumny zaprezentuje swoje dzieło. Dodatkowo można na niej zawieszać kieszonki, które można wykorzystać w różnoraki sposób (ulotki, cukierki). Dobrym pomysłem wydaje się również zawieszanie na niej informacji i ogłoszeń bibliotecznych. Dostępne długości szyn to 0,5 m, 1 m, 1,5 m, 2 m.

Tabliczki z plexi

Jest to rozwiązanie dla pojedynczych prac, informacji, plakatów i instrukcji. Jej atutem jest wysoka estetyka – naprawdę ładnie prezentuje się na ścianie. Jest również praktyczna, gdyż taką pracę, która jest prezentowana, można z łatwością wymienić. Tabliczka plexi montowana jest na dwustronnej taśmie, więc śmiało można ją przykleić do gładkich, śliskich powierzchni. Przede wszystkim jednak trzeba podkreślić zalety wizualne tego sposobu zawieszenia prac – tabliczki są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych i wielkościach.

Podsumowanie

To są tylko propozycje i krótki przegląd tego, co nam dzisiaj rynek oferuje. Biblioteka musi stać się miejscem bardziej kolorowym, żeby zachęcać do odwiedzin najmłodszych. Korzystajmy z możliwości, jakie dostajemy od producentów. Prezentacja grafik lub wystawa artystyczna urozmaici przestrzeń i sprawi, że okaże się ona bardziej żywa, wesoła i absorbująca uwagę. Czytelnicy będą mogli poznać nowych artystów podczas wybierania książek.