Fotografowanie we mgle
Mgła to piękne zjawisko, które może sprawić, że krajobraz zyska mroczny lub nastrojowy charakter. Jest stosunkowo trudna do sfotografowania. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś to wiesz, że zazwyczaj wszystko we mgle wygląda wspaniale, jednak próba jej sfotografowania najczęściej kończy się klapą. Dlaczego? Dlatego, że zdjęcia we mgle mogą wydawać się „płaskie”, to znaczy nie widać efektu głębi. To efekt braku cieni, które praktycznie nie występują w zamglonych miejscach. Kolejna sprawa to nasycenie kolorów, które może być szczególnie niskie w takich warunkach. Nie zniechęcajcie się nieudanymi próbami. Nasze porady pozwolą Wam robić dobre zdjęcia nawet w czasie dużej mgły.
Zrozumieć mgłę
Aby dobrze fotografować w czasie mgły, należy ją najpierw dobrze poznać. W mglisty dzień powietrze jest pełne cząsteczek wody, które przekierowują promienie świetlne. Światło zamiast trafiać do celu jest załamywane w losowych kierunkach. To działanie jest podobne do działania softboxów, tylko na znacznie większą skalę. Wynikiem tego działania jest silnie rozproszone światło, które może być dla Was korzystne lub nie, w zależności od punktu widzenia.
W czasie mgły macie także mniej światła do dyspozycji, co oznacza dłuższe czasy naświetlania. Jednak mgła dość często jest w ruchu i fotografowania jej z ekspozycji większej niż, powiedzmy, jedna sekunda może spowodować niechciane rozmycie. Z tego powodu warto zabrać ze sobą statyw.
Zrezygnuj z trybu „auto”
Mgła to nie tylko wspomniane problemy ze światłem, ale również z ostrością. Bądź przygotowany na przejście z trybu „auto” na „manual”. Fotografowanie w formacie RAW ma zalety w wielu różnych sytuacjach, i fotografowanie mgły nie jest wyjątkiem. Jednym z kluczowych elementów jest balans bieli , dlatego dobrze mieć możliwość, naprawienia go później na komputerze. Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z zapisu zdjęć w formacie RAW skorzystaj z balansu bieli opisanego jako „pochmurny” – powinien dać najlepsze rezultaty.
Kompozycja
Jeśli już pamiętacie o tych ważnych założeniach, przejdziemy do szczegółów kompozycji. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, efekt mgły sprawia, że zdjęcia tracą swoją naturalną głębię. Aby tego uniknąć, warto na pierwszym planie sfotografować obiekt, który jest blisko aparatu. Na przykład fotografując ze sporej odległości zamek we mgle, warto na pierwszym planie uchwycić jakieś kępy trawy lub kupkę kamieni. To pozwoli zachować odpowiedni efekt głębi obrazu .
Warto zastanowić się również nad tym, czy wykonujemy zdjęcie obiektu we mgle czy samej mgły. Pamiętajcie o tym, że mgła sama w sobie może być obiektem fotografowania. Spróbujcie wykonać dwa zdjęcia – jedno skupiające się na obiekcie, a drugie na samej mgle. Porównajcie efekty – różnica jest widoczna gołym okiem.
Wykorzystaj światło
Chociaż w mglisty dzień światła jest niewiele, mgła często pomaga w jego nietypowym ujęciu. Najlepszym przykładem jest fotografowanie słońca w lesie w czasie mglistego poranka. Rozproszone światło padające z góry daje niesamowite efekty. Spróbujcie również sfotografować coś oświetlonego sztucznym światłem. Mocny halogen oświetlający budynek może sprawić, że bryła będzie wyglądać znacznie ciekawiej w czasie mglistego wieczoru, niż podczas słonecznego dnia.
Odpowiednie miejsce to klucz do sukcesu
Nawet entuzjaści fotografii wiedzą, że „trudno sfotografować las od wewnątrz”. Chociaż powyższe wskazówki przydadzą się wam również wewnątrz mgły, to do fotografowania mglistego krajobrazu lepiej poszukać odległych miejsc. Warto wyjść na pobliską górę w celu fotografowania zamglonych dolin albo wybrać się na wysoką wieżę, żeby sfotografować z niej miasto pokryte gęstą mgłą.
Uwaga na sprzęt
Jeśli kropelki wody osiadają na wszystkim wokół, to na pewno osiądą również na Twoim aparacie. Pamiętaj, że woda może mieć zgubny wpływ na działanie obiektywu lub, co gorsze, wnętrze aparatu. Można zminimalizować to ryzyko, czekając aż temperatura sprzętu zbliży się do temperatury otoczenia. Zjawisko kondensacji jest jednak nieuniknione, dlatego warto zawsze mieć ze sobą chłonną ściereczkę, którą będziecie mogli przetrzeć swój aparat.
Mamy nadzieję, że to porady przydadzą się zarówno tym, którzy nigdy nie fotografowali we mgle, jak również tym, którzy próbowali już swoich sił w tej materii. Chociaż wymaga to nieco wprawy i praktyki, to efekty mogą być bardzo zadowalające już po kilku próbach.
Artykuł powstał przy współpracy z fotolabem cyfrowym Foto4U, który oferuje najlepsze odbitki w sieci, wykonywane na profesjonalnym papierze Kodak.
Dodaj komentarz