sztukateria_elewacyjna_dj52_1_1380102210Budownictwo przeszło drogę wielkich ewolucji i rewolucji. Obecnie inżynierowie i firmy budowlane mają do dyspozycji bardzo dużo materiałów i rozwiązań technologicznych, które ułatwiają pracę i sprawiają, że budynki prezentują się naprawdę bardzo dobrze. Pomimo że na współczesne budownictwo wpływa obecnie moda związana z ergonomią oraz ekologią, wcale nie zmniejsza się zainteresowanie klasyką, a wśród niej np. sztukaterią elewacyjną.

Spoglądając wstecz

Początek XX wieku był okresem, w którym kamienice oraz domy mieszkalne były bogato zdobione. Ciekawe obramowania okien, wyraziste gzymsy, czy też piękne bonie na narożnikach, były elementami bardzo powszechnymi. Bardzo dużym wzięciem cieszyli się budowlańcy, którzy tworzyli te piękne elewacje. Niestety, nadszedł czas kiedy przestano doceniać zdobienia. Zaczęły one systematycznie znikać ze ścian budynków, pozostając pod grubymi warstwami ociepleń; waty szklanej i styropianu.

Zwracając piękno

Obecnie zauważyć możemy, że silnie działają dwa prądy; nie tylko w architekturze, ale w całej kulturze. Jednym z nich dążenie do nowoczesności, prostoty i minimalizmu, co można nazwać w skrócie innowacyjnością. Drugi z kolei to prąd, a raczej przekonanie, że należy pielęgnować tradycję, dorobek naszych przodków – wiąże się to niezwykle z bardzo modnym promowaniem „małej ojczyzny”. Wiele osób podążających za tradycją, stara się zachować stare zdobienia na elewacjach domu. Nie zawsze możliwe jest pozostawienie autentycznych i oryginalnych ornamentów i zdobnictwa, ale jest na to sposób – sztukateria elewacyjna. Na czym ona polega? Przy jej pomocy możemy  w łatwy sposób przywrócić każdemu obiektowi, który wymaga generalnego remontu, zdobnicze i charakterystyczne dla niego elementy. Przed rozpoczęciem prac remontowych, warto wykonać zdjęcie  ozdobionej fasady, tak aby odtworzenie sztukaterii było jak najbardziej dokładne.

Nadaj szlachetność nowemu budownictwu 

Galanterią elewacyjną interesują się nie tylko właściciele starszych budynków – domów i kamienic, którzy starają się przywrócić im naturalne piękno, ale również osoby budujące nowe domy. Co nimi kieruje? Chcą, aby ich dom wyróżniał się na tle innych, a także, aby nabrał specyficznego, wyjątkowego charakteru. Budynek, w którym zastosowano sztukaterię elewacyjną wygląda na dopracowany w każdym calu. Najczęściej na tego typu zdobienia decydują się właściciele domów wybudowanych w starym stylu; dworków oraz will. Warto jednak zauważyć, że sztukateria może być zastosowana w każdym budownictwie – nawet bardzo nowoczesnym.

Sztukateria elewacyjna dostosowana

Sztukateria elewacyjna zmienia się i dostosowuje do obecnych standardów. Profile styropianowe są świetnie dopasowane do najnowszych technologii w budownictwie; można stosować je na ścianie dwuwarstwowej i przyklejać do każdego rodzaju podłoża. Listwy  zdobnicze, kolumny, profile podokienne, gzymsy, detale nad oknem czy zworniki, pokryte zostają specjalną masą wykonaną  na bazie piasku kwarcowego. Warto wspomnieć również o dużym wyborze wzorów oraz kolorów.

Współczesne budownictwo nie zapomina o tradycji i o pięknie, które w architekturze jest przecież najważniejsze. Choć dla niektórych sztukateria jest jedynie reliktem przeszłości, to okazuje się jednak, że jest dla niej jeszcze sporo miejsca w obecnej, nowoczesnej architekturze.

Autorem wpisu jest firma www.wmb.pl