Ozdobne płytki gipsowe – jak z ich pomocą udekorować ścianę?
Płytki gipsowe to doskonały sposób na wykończenie ściany. Dzięki nim nadamy jej wygląd ceglanego lub kamiennego muru; z ich pomocą stworzymy także niebanalne kompozycje, doskonale wpisujące się w charakter całej aranżacji.
Kamień i cegła
Płytki gipsowe posłużyć mogą do pokrycia całej powierzchni ściany lub jej fragmentów. Popularnym rozwiązaniem jest wykończenie jednej ściany pomieszczenia okładzinami imitującymi cegłę lub kamień. Można pokusić się także o ułożenie płytek na dwóch ścianach pokoju, bądź też na jednej ścianie i fragmentach innych – nad kominkiem, na filarze, nad kanapą lub za telewizorem. Niepolecane natomiast jest pokrywanie nimi wszystkich ścian pomieszczenia – płytki gipsowe to bardzo charakterystyczny element wystroju, należy więc posługiwać się nim w sposób przemyślany i z umiarem. Ceglana lub kamienna ściana dobrze wyglądać będzie zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Nierówna faktura przełamie jednolitą kolorystykę wnętrza, minimalizm wystroju, gładkość ścian i podłogi. Dodatkowe podświetlenie ozdobionych płytkami miejsc pomoże podkreślić dekoracyjną funkcję płytek gipsowych. Wybierając okładziny do urządzanego wnętrza, możemy zdecydować się na różne kształty i wielkości elementów. Po ułożeniu możemy pozostawić naturalny kolor płytek lub pomalować ścianę dowolnie wybraną farbą; bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie cegłopodobnych okładzin na biało, podobnie jak pozostałych ścian w pokoju. Tym sposobem uzyskamy efekt delikatnej, różniącej się jedynie fakturą dekoracji. Płytki imitujące kamień lepiej wyglądać będą, gdy pozostawimy ich naturalny kolor.
Gipsowe dekory
Oprócz płytek służących do pokrywania większych połaci ściany, w sklepach budowlanych znajdziemy także gipsowe dekory. Dużą popularnością cieszą się gipsowe panele przedstawiające skamieniałe muszle, które doskonale sprawdzą się jako dekoracja łazienki. Motywy roślinne często wybierane są do wykończenia ścian w kuchni. Możliwość pomalowania gipsowych wyrobów na dowolny kolor pozwala na przystosowanie ich do dowolnej aranżacji. Odlewy stylizowane, inspirowane sztuką antyczną, przedstawiające postaci ludzkie to wspaniałe uzupełnienie wnętrz klasycznych. W połączeniu z dekorami w postaci gzymsów czy rozet pozwolą na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji.
Układanie płytek
Decydując się na samodzielne układanie płytek gipsowych, musimy przygotować cały zestaw potrzebnych akcesoriów. Konieczny będzie grunt do przygotowania podłoża, klej do mocowania okładzin oraz impregnat zabezpieczający. Do przycinania elementów wystarczy zwykła piła do drewna. Płytki gipsowe nie wymagają fugowania, po przyklejeniu można je pomalować farbą za pomocą grubego pędzla. Układanie płytek zacząć należy od narożnika. Warto rozplanować rozmieszczenie elementów tak, aby uniknąć docinek i łączeń w najbardziej widocznym miejscu ściany. Klejenie rozpoczyna się od dołu ściany, przesuwając się stopniowo ku górze. Elementy powinny być układane „na mijankę”, to jest z przesunięciem o 1/3 długości płytki. Przed nałożeniem kleju na spodnią stronę okładziny warto przetrzeć ją drucianą szczotką.
Ozdobne płytki gipsowe to atrakcyjna i niebanalna dekoracja wnętrza. Ciekawa faktura ściany oraz nietypowe dekory podkreślą charakter aranżacji pomieszczenia.
Dodaj komentarz