Meble w łazience – jak połączyć estetykę i funkcjonalność?
Urządzenie łazienki nie należy do zadań łatwych. Każdemu z nas zależy na tym, aby było to pomieszczenie wygodne i ładne jednocześnie. Tymczasem łazienki często są bardzo małe, niezbyt ustawne, źle oświetlone. Zobacz, co możesz zrobić, aby twoja łazienka była estetyczna i funkcjonalna.
Punkt pierwszy – ustawienie mebli
Tak jak w każdym innym pomieszczeniu, tak i w łazience meble powinny być dopasowane stylem do całej aranżacji wnętrza. Muszą współgrać z kolorystyką, oświetleniem, sposobem wykończenia oraz dodatkami. Niezwykle istotna jest jednak także ich jakość, narażone będą bowiem na działanie dużej wilgotności. Nierzadko mogą ulec pochlapaniu czy wręcz zalaniu. Bardzo ważnym elementem jest również sposób ustawienia mebli w łazience. Nie powinny one przeszkadzać w przemieszczaniu się po jej wnętrzu, nie mogą utrudniać wychodzenia spod prysznica czy korzystania z toalety. Nawet w bardzo ciasnej łazience należy pozostawić wolną przestrzeń, umożliwiającą swobodne przebranie się czy wytarcie ręcznikiem. Pierwszą czynnością, za jaką należy się zabrać, urządzając łazienkę, jest dokładnie zmierzenie, jaką powierzchnią dysponujemy. Przyjmuje się, że przed umywalką powinno znajdować się około 70 cm wolnej przestrzeni. Po bokach należy zostawić około 20-30 cm, dzięki czemu nic nie będzie krępowało nam ruchów. Podobnie postąpić należy w przypadku muszli klozetowej. Miejsce przed nią powinno mieć około 70 cm długości, po bokach należy zostawić zapas 20-30 cm. Więcej wolnej przestrzeni wymaga kabina prysznicowa oraz wanna. Pomijając to, że same te urządzenia zajmują sporo miejsca, konieczne jest pozostawienie przed nimi powierzchni nieumeblowanej, umożliwiającej swobodne wyjście. Szafek wiszących nie należy wieszać tam, gdzie mogłyby narażać nas na urazy głowy, a więc nad muszlą klozetową czy tuż nad wanną. Warto natomiast wykorzystać wszelkie wnęki, jakie znajdują się w pomieszczeniu.
Punkt drugi – trwałe i praktyczne wyposażenie
Duże znaczenie dla estetyki ma jakość urządzeń sanitarnych oraz mebli, jakie wybierzemy do łazienki. Warto postawić na wyposażenie wysokiej jakości, odporne na zabrudzenia, niepęczniejące pod wpływem wilgoci (sprawdź meble łazienkowe dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/meble-i-zabudowa-wnek/meble-lazienkowe.html). Decydując się na solidne i trwałe meble, unikniemy konieczności wymiany ich po kilku latach lub nawet kilku miesiącach.
Punkt trzeci – detale
Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na detale. Szafki łazienkowe powinny być zabezpieczone przed wilgocią na całej powierzchni, nie tylko od frontu. Warto obejrzeć je dokładnie przed wyjściem ze sklepu, łącznie z tylną ścianką. Powinna być ona nieco cofnięta, tak aby nie stykać się ze ścianą pomieszczenia, gdyż może na niej skraplać się woda. Okucia, uchwyty, zawiasy muszą być zabezpieczone przed rdzewieniem.
Aby nasza łazienka była jednocześnie ładna i wygodna, warto wybrać wysokiej jakości meble oraz urządzenia sanitarne (jeśli nadal masz wątpliwości jakie wyposażenie wybrać, zobacz tu). Warto zwrócić uwagę także na sposób ustawienia wyposażenia względem siebie; meble nie powinny utrudniać nam korzystania z toalety czy wychodzenia z kabiny prysznicowej.
Dodaj komentarz