pozamiataneSprzątanie to czynność, która wielu z nas spędza sen z powiek. Mało kto lubi ją wykonywać, a na dodatek w pewnych okolicznościach może nam sprawić nie lada kłopoty. Dzieje się tak szczególnie w przypadku konieczności wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc, wywabienia uporczywych plam czy doprowadzeniu do porządku powierzchni delikatnych, wrażliwych na uszkodzenia. Mimo iż, mamy bardzo dużą ilość detergentów, płynów czy innych gadżetów, które ułatwią nam czyszczenie mieszkania, to warto zapoznać się z tradycyjnymi metodami, które są równie skuteczne, a nierzadko mogą okazać się dla nas zbawienne.

Przypalone garnki

Każdej pani czy panu domu zdarza się zagapić i przypalić jakąś potrawę. Najgorzej jeżeli cierpią na tym nasze garnki. Jest jednak kilka sposobów, aby naprawić wyrządzone szkody. Przede wszystkim metodą, która sprawdza się najczęściej, jest wlanie do garnka Coca Coli i… zagotowanie jej.  Po ostudzeniu można już normalnie wymyć garnek i cała spalenizna powinna bardzo łatwo zejść. Jeżeli jednak ten sposób nie poskutkuje, to możemy wlać do garnka większa ilość płynu do płukania i zostawić na całą noc. Jego działanie również powinno sprawić, że kolejnego dnia usuniemy wszystkie zabrudzenia bez najmniejszego trudu.

Dywany

Żadne duże sprzątanie domu nie może obyć się bez porządnego wyczyszczenia dywanów. Zwykle robimy to minimum dwa razy w roku – przed świętami. Zdarza się jednak, że czyszczenie jest potrzebne w sytuacjach nieplanowanych, na przykład w momencie zabrudzenia dywanu trudną do wywabienia plamą. Niejednokrotnie załamujemy ręce, gdyż wiele rodzajów dywanów wykonanych jest z materiałów, które bardzo ciężko wyczyścić. Zanim jednak spiszemy je na straty, to warto spróbować domowych sposobów na doprowadzenie ich do ładu. Kiedy nasz dywan brzydko pachnie i wydaje się nieświeży to warto wysypać na niego sodę oczyszczoną (warstwa powinna być widoczna), odczekać około godziny i porządnie odkurzyć. Soda posiada właściwości przyciągające i powinna  „wchłonąć” brud i kurz. Także mieszanka sody oczyszczonej i wody nałożonej na trudne plamy powinna zdziałać cuda (ze względu na uwalniające się bąbelki powietrza, które mają właściwości czyszczące).

Szafy i szafki

Szafy i szafki to meble bardzo reprezentacyjne, więc utrzymywanie ich w idealnej czystości nie powinno nam sprawiać żadnych problemów. Jeżeli widać na nich rysy, to warto zaopatrzyć się w specjalne kredki, dostępne w każdym sklepie meblowym. Nie pozbędziemy się wyżłobienia, jednak będziemy mogli je łatwo zamaskować. Ciekawym zabiegiem, zapobiegającym pozostawianiu odcisków palców na meblach, jest posmarowanie ich… sokiem z ziemniaka. Można zrobić zarówno to bezpośrednio surowym warzywem, jak i poprzez wyciśnięcie z niego soku i namoczeniem nim szmatki, którą będziemy sprzątać meble. Nie obawiajmy się o zapach – sok z ziemniaka jest praktycznie bezwonny, a poza tym szybko wietrzeje.

Fugi w łazience

Fugi w łazience czy na podłodze w kuchni mają to do siebie, że szybko się brudzą i czernieją. Rzecz jasna największy problem mamy wówczas, gdy na jasnych fugach (sąsiadujących zwykle z jasnymi płytkami) osiada się ciemny, wyraźnie widoczny brud. Wiele reklam w sposób humorystyczny ukazuje osobą, próbująca radzić sobie z tym problemem za pomocą szczoteczki do zębów – i o dziwo wcale nie jest to pozbawione sensu. Jeśli mamy jakąś stara szczoteczkę to warto zaangażować ją do naniesienia na fugi jednego ze środków, które każdy posiada w swoim domu – skuteczne mogą się okazać zarówno proszek do pieczenia, ocet (dla wzmocnienia zmieszany z sodą oczyszczoną), jak i pasta do zębów. Dzięki takiemu arsenałowi domowych środków czyszczących sprzątanie zabrudzonych fug nie powinno być nam straszne!

Artykuł powstał przy współpracy z Pozamiatane.