artschoolCzym jest projektowanie wnętrz i jakie korzyści możemy osiągnąć kierując się wskazówkami specjalistów w tej dziedzinie? Jak nie stracić głowy przeglądając setki koncepcji aranżacji wnętrz, technologicznych i funkcjonalnych rozwiązań? Już samo słowo projektowanie zwraca uwagę na proces, jaki należy przejść aby zrealizować zadanie. Zanim zabierzesz się do pracy, na spokojnie wgryź się w temat, przepijając go łykiem dobrej kawy.

Kiedy interesujemy się architekturą wnętrz, najpewniej przymierzamy się do zakupu mieszkania lub remontu, który ma poprawić funkcjonowanie już zamieszkiwanej przez nas przestrzeni. Często związane jest to z dużymi zmianami w naszym życiu. Jeśli w przedsięwzięcie zamieszane są nasze marzenia, tym bardziej należy przyłożyć się jego realizacji.

Projekt wnętrz zakłada przede wszystkim wybór koncepcji, która jest bez wątpienia najważniejszym jego etapem. To w tym momencie decydujemy o sprawach najbardziej istotnych, ważne aby zdać sobie sprawę z własnych potrzeb i możliwości, w przeciwnym razie realizacja projektu będzie się przeciągać w czasie, a efekt pozostawi wiele do życzenia.

Spośród masy dostępnych w internecie, czy kolorowych magazynach inspiracji wybierzcie kilka, bardziej kierując się własnym stylem niż pogonią za najnowszymi, ale przemijającymi, trendami. Kieruj się własnym gustem i rozsądkiem, nie każda aranżacja ze zdjęcia będzie dobrym rozwiązaniem w twoim mieszkaniu. Zaufaj klasyce i funkcjonalności, zadbaj o przestrzeń. Nawet jeśli masz do dyspozycji mniej niż czterdzieści metrów powierzchni, możesz za pomocą kilku sztuczek i kolorów wykreować przestrzenne, przyjemne miejsce do pracy i odpoczynku. W dodatku im mniejsza przestrzeń i mniej ustawne mieszkanie, tym większe wyzwanie i pole do popisu.

Jeżeli na którymś etapie ilość pracy lub brak zdecydowania zacznie cię przerastać, skorzystaj z pomocy firmy, która projektowanie wnętrz posiada w swoim katalogu usług. Dobrym przykładem jest pracownia Projekt Mimo, która duży nacisk kładzie na analizę potrzeb każdego klienta. To bardzo ważne, aby wasze potrzeby zmian, możliwości finansowe i terminarz, zostały uwzględnione w najbardziej optymalny sposób. Zakres prac jakie oferują biura jest zazwyczaj bardzo szeroki, obejmuje konsultacje, wizualizacje 3D, projekty koncepcyjne i wykonawcze, kosztorysy, a często także nadzór nad wykonywaniem zlecenia przez ekipy specjalistów. O tym, w jakim zakresie skorzystasz z usług projektanta, decydujesz wyłącznie ty.

W czym pomoże profesjonalna dłoń projektanta? Dzięki dobrze przygotowanym i doświadczonym fachowcom, unikniesz wielu błędów, które wydłużą czas projektu i narażą cię na dodatkowy koszt. Skorzystasz z przedstawionych, zazwyczaj trzech, koncepcji przedstawiających funkcjonalny układ mieszkania i z pewnością, będziesz mógł odrobinę pomarudzić.

Nie obawiaj się ani samych zmian, ani kroków jakie trzeba będzie przedsięwziąć aby je zrealizować. Na szczęście nie pozostajesz z tym zadaniem sam. Korzystaj również z doświadczeń rodziny i przyjaciół, zabaw się w aranżera wnętrz, ale nadzór nad własną fantazją pozostaw specjalistom. A teraz dokończ kawę i zacznij snuć plany.