Zaczynając swoją przygodę z siłownią, wielu z nas łudzi się, że zobaczy efekty już po pierwszym tygodniu ćwiczeń, a już na pewno po miesiącu. Po takim czasie oczekujemy lawiny komplementów płynących z ust niekoniecznie lubianych przez nas koleżanek. Niestety, rzeczywistość po raz kolejny okazuje się brutalna. Mijają miesiące, a ty ciągle wyglądasz tak samo, a nawet przybrałaś kilka dodatkowych gramów? Nie przejmuj się, nie ty jedna masz ten problem. W końcu nie bez powodu tak powszechne stało się powiedzenie: Nie od razu Rzym zbudowano. Cierpliwość i determinacja to klucz do sukcesu, dlatego nie poddawaj się i znajdź przyczynę, a gwarantuję ci, że przyjmowanie komplementów stanie się twoją codziennością.

Oto 4 możliwe powody, dla których nie widzisz efektów swojego treningu:

1. Zła dieta

Pierwszym i najistotniejszym czynnikiem jest zła dieta. Trening siłowy to tylko 30% sukcesu. Reszta, czyli aż 70% zależy od tego, co jemy, ile jemy i czy jedzenie, które spożywamy, nie jest przetworzone. Jeżeli objadasz się śmieciowym jedzeniem, nie masz szans na zbudowanie DOBREJ jakościowo masy mięśniowej, a wysiłek, który podejmujesz, jest najzwyczajniej w świecie bezużyteczny. Pamiętaj, że dieta nie musi być męczarnią, w internecie krąży wiele dietetycznych przepisów, które niejednokrotnie okazują się smaczniejsze od tradycyjnych, ociekających tłuszczem dań. Jeżeli jesz zdrowo, a problem się utrzymuje, oblicz swoje BMI – być może twój organizm przyjmuje zbyt dużą dawkę kalorii i niezbędny jest deficyt, by osiągnąć wymarzony cel.

2. Brak snu

Według amerykańskich naukowców sen krótszy niż 6 godzin na dobę może prowadzić do rozregulowania apetytu oraz objadania się. Zbyt krótki sen zaburza wydzielanie leptyny i greliny, które mają wpływ na zwiększenie apetytu oraz zaburzenie odczuwania sytości. Organizm nie regeneruje się wystarczająco, brakuje mu witalności, przez co zmuszony jest do pozyskiwania energii z innych źródeł – jedzenia. Wniosek: WYSYPIAJ SIĘ!

3. Zbyt długi trening

W przypadku ćwiczeń siłowych zasada „im więcej, tym lepiej” może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Rozpoczynając trening, musimy być świadomi, że jego długość i intensywność ma istotny wpływ na nasze ciało oraz efekt końcowy. Powinniśmy zdecydować się na jeden z dwóch wariantów prawidłowego treningu: krótko i intensywnie lub długo z umiarkowaną intensywnością. Nie stosując się do tych zasad, możemy doprowadzić do przetrenowania organizmu, a w tym stanie efekty przestają być widoczne.

 

4. Nadmiar kortyzolu

Kortyzol to hormon stresu, który wydzielany zostaje w sytuacjach stresowych. Jego skutkiem jest podniesienie glukozy we krwi. Gdy podwyższony poziom cukru występuje przez dłuższy czas, możemy doprowadzić do insulinooporności, cukrzycy oraz blokowania spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego pracuj nad tym, by ograniczyć swój stres do minimum!

 

To tylko 4 z wielu powodów, które mogą mieć wpływ na brak efektów treningu. Pamiętaj, że przyczyn może być wiele, najważniejsza jest obserwacja swojego ciała oraz motywacja napędzana pozytywną energią. Jeżeli sama nie dajesz sobie rady i potrzebujesz wsparcia podczas treningów, możesz skorzystać z pomocy trenera w Shausha Sport Club.  Nie poddawaj się i działaj!