Ciekawe informacje o kosmosie, których nie znasz
Wszechświat to źródło wielu niewiadomych. Naukowcy badają go dopiero od niedawna i cały czas do mediów trafiają nowe informacje o kosmosie. Czy kiedyś nadejdzie taki czas , kiedy będziemy w stanie podróżować we wszechświecie, jak bohaterowie takich filmów, jak Gwiezdne Wojny czy Star Trek? Pozostaje wierzyć, że tak. Zobaczmy, co obecnie wiemy o kosmosie
Czy kosmos ma stałe wymiary?
Na podstawie szczegółowych wyliczeń naukowcy doszli do wniosku, że wszechświat, który powstał po Wielkim Wybuchu bardzo szybko „rozprężył się”. W ciągu niespełna sekundy osiągnął średnicę miliarda kilometrów. Ciągle jednak ulega dalszym przemianom. Ekspansja kosmosu przebiega cały czas. Nawet wtedy, kiedy czytasz ten tekst.
Ile wymiarów ma wszechświat i jakie rządzą nim siły?
Na lekcji matematyki uczyliśmy się, że bryły geometryczne mają trzy wymiary – długość, szerokość i głębokość. Fizycy doszli jednak do wniosku, że kosmos ma jeszcze czwarty, niegeometryczny wymiar, a jest nim czas.
W kosmosie najważniejszą siłą jest grawitacja – wzajemne przyciąganie się o odpychanie materii. Na niewielkich odległościach niebagatelne znaczenie mają siły elektromagnetyzmu, jak również oddziaływania silne i słabe.
Czy istnieje tylko jeden wszechświat?
Dla nas, ludzi, wszystko, co istnieje jest wszechświatem. Jest tak dlatego, zgodnie z teorią Wielkiego Wybuchu kosmos rozprzestrzenił się „w sobie”, a zatem nie było nic ponadto. Nie jest to jednak jedyna teoria. Zgodnie z koncepcją wielości wszechświatów nasz kosmos jest tylko jednym z wielu światów. Z kolei teoria chaotycznej inflacji przyjmuje, że zmienne fizyczne są różne dla każdego wszechświata. Z racji tego, że teoria zakłada rozłączność postrzegania fizyki „jako takiej” względem naszego rozumienia mechaniki kwantowej, teorie te pozostają jedynie w spekulacji.
Czy nasza planeta jest wyjątkowa?
Choć naukowcy ciągle poszukują śladów życia w kosmosie, na razie nie odnieśli sukcesu. Podobnie trwają poszukiwania bliźniaczej planety, której osiedlenie mogłoby stanowić punkt zwrotny w historii podboju kosmosu przez człowieka. Niedawno, badacze NASA odkryli planetę bliźniaczo podobną do Ziemi. Dokonali tego przy użyciu teleskopu TESS. Umowna nazwa ciała niebieskiego to GJ357d i przypuszczalnie daje ono doskonałe warunki do występowania wody w stanie ciekłym. Odległość od Ziemi wynosi 31 lat świetlnych.
Dodaj komentarz