pexels-photo-207489Przy aranżacji małych pomieszczeń powinniśmy pamiętać o tym, aby dobierać takie wyposażenie, które będzie powiększało je optycznie. Często jednak problem pojawia się przy doborze odpowiednich artykułów oświetleniowych. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Optyczne powiększenia nie jest trudne, ale z drugiej strony często nie wiemy, na co się zdecydować. Asortyment w sklepach jest spory, ale znalezienie właściwych modeli może nastręczać wiele problemów. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że odpowiednie lampy do małego salonu nie powinny spowodować jego nadmiernego przytłoczenia – powinny być lekkie, ale efektowne, pasujące również do całej aranżacji wnętrza, by uzyskać harmonijną kompozycję.

Oświetlenie główne w małym salonie

Zadaniem lampy głównej jest kompleksowe oświetlenie całego wnętrza. Powinno być ono dopasowane indywidualnie do kształtu oraz metrażu pomieszczenia. Możemy zdecydować się zarówno na lampę wiszącą, jak i lampy wpuszczane, które świetnie wyglądają razem z sufitami podwieszanymi. Oczka oświetleniowe oraz taśmy doskonale wpisują się w nowoczesne aranżacje, ale sprawdzą się też w bardziej klasycznych wnętrzach.

Gdy nie mamy możliwość montażu lamp wpuszczanych, jako oświetlenie główne wybierzmy lampy wiszące. Oczywiście, warto wybrać je też wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu dekoracyjnego wyglądu salonu. Do małego salonu świetnie sprawdzi się oświetlenie w formie lamp wiszących z prostymi kloszami, na przykład składające się z trzech zwisów, każdego w innym kształcie i długości. Świetnym pomysłem mogą być też nowoczesne plafony, na przykład lampy włoskiego producenta Axo Light z serii Stormy czy Nelly.

Oświetlenie dodatkowe – dekoracja pokoju

Nie zapominajmy również o wybraniu dekoracji – pomieszczenie możemy uzupełnić o efektowne lampy stojące na podłodze lub też do ustawienia na komodzie. Tutaj warto wybrać lampy o dość prostej konstrukcji, które nie będą zaburzały aranżacji. Świetnie prezentują się lampy w stylu industrialnym ustawione na podłodze, a także designerskie lampy stolikowe, które wprowadzą do wnętrza przytulną i kameralną atmosferę.