Kryształowy, z wieloma szklanymi albo tkaninowymi abażurami, nowoczesny w stylu molecular – w sklepach znajdziemy obecnie wiele dużych żyrandoli, które doskonale nadaję się do salonu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto przemyśleć, czy taki artykuł świetlny rzeczywiście sprawdzi się w naszym salonie. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Żyrandol, którego nazw w języku polskim pochodzi od francuskiego girandole, jest jednym z najbardziej popularnych typów lamp wiszących – sufitowych. Przed wiekami żyrandole były wypełniane świeczkami, teraz mamy już do czynienia z urządzeniami elektrycznymi.

Różne modele żyrandoli możemy obecnie spotkać w domach i mieszkaniach, a także w innych budynkach, na przykład w dużych salach, holach, widowniach w hotelach, teatrach, restauracjach, salach zabaw, aby wspomnieć tylko o niektórych miejscach. Żyrandole używane były i nadal są też w kościołach, pałacach, klasztorach czy zamkach.

Żyrandol do salonu – zagra pierwsze skrzypce

Jeśli zależy nam na tym, aby lampa w salonie od razu zwracała uwagę, w takim przypadku żyrandol może być strzałem w dziesiątkę. Dzisiaj w sklepach możemy znaleźć różne rodzaje żyrandoli, zarówno w stylu nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym, nawiązującym do tradycji (Zobacz również tutaj: Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/58-zyrandole).

Żyrandole mają zwykle co najmniej trzy źródła światłą, ale nazwą tą możemy określić również lampę z jednym źródłem światła. Potocznie jednak nazwa ta używana jest do lamp, do których wkręcamy wiele żarówek – nawet kilkadziesiąt w przypadku tych największych.

Zatem jeśli chcemy, aby w salonie to właśnie lampa wisząca miała zagrać pierwsze skrzypce, żyrandol wielopłomienny będzie najlepszym rozwiązaniem. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze efekt będzie idealny.

Kiedy żyrandol nie będzie pasował do salonu?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że do wyeksponowania piękna żyrandola będziemy potrzebowali większej przestrzeni. Zatem powinniśmy postępować według prostej zasady, która mówi, że im salon jest większy, tym też większą lampę możemy zastosować.

Gdy mamy raczej mały salon, który dodatkowo ma niższy strop, wtedy pojawia się problem – czy żyrandol sprawdzi się w tak małym pomieszczeniu? Musimy wykonać pomiary, aby wiedzieć, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie zamontować w mniejszym i niższym salonie taki żyrandol, który będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania.

Powinniśmy też poszukać takich lamp sufitowych, które będą w mniejszych rozmiarach, na przykład nie będą miały tak dużych abażurów, ale raczej te mniejsze. Tutaj warto zwrócić uwagę na nowoczesne lampy, na przykład typu pająk czy lampy molecular, które dobrze prezentują się nawet w mniejszych wnętrzach.